İşkembe Çorbası Sosu Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İşkembe Çorbası Sosu Tarifi ve Malzemeleri

İşkembe Çorbası Sosu, kolaydır. Kış sofralarının Birinci alternatif çorbası olan işkembe çorbası enerji ve vitamin deposudur. Bu çorbanın kendine has bir lezzeti vardır ve bu lezzeti artırıcı birçok da katkı malzeme bulunmaktadır. Vitaminini artırmak için kullanılan sirke, sarımsak ve diğer malzemeler aynı zamanda lezzetini de artırır. Özellikle gece gezmeyi sevenler bu çorbayı satan dükkân arayışına girerler. Çünkü işkembe çorbası bir alışkanlıktır. Bu harika çorba sabah kahvaltısında da tüketilebilir. Böylece çorbayı içen herkes güne enerji dolu başlarlar. Saklama koşulları normal yemeklerden farksızdır. Buzdolabı dışında 12 saat kadar bozulmadan bekler. Yine buzdolabında 2 gün süreyle bekleyebilir. Çocuklar için çok vitaminli bir çorbadır. Çalışan hanımlar bu çorbanın işkembe kısmını önceden kaynatıp dondurucuda saklayabilirler ve ihtiyaç duyulduğunda çıkarılıp buzlu bir şekilde tekrar pişirilebilir. Böylece zamandan tasarruf olmuş olur. Biz bu tarifinizde işkembe çorbasının kendisi ile sosunun tarifini de vereceğiz.


İşkembe Çorbası Sosu İçin malzemeleri

  • 4 çorba kaşığı elenmiş un
  • 4 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 adet limon
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Çorbası için

  • 1 kg temizlenmiş işkembe
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 3 diş sarımsak
  • 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi

İşkembe Çorbası Sosu Nasıl Yapılır?


Çorbanın hazırlık aşamasına ilk olarak sosu yapmakla başlayalım. Cam bir kâsenin içerisine ilk olarak unu eleyip koyalım. Unun üzerine yoğurdu ilave edip pürüz kalmayacak şekilde çırpalım. Çırpma esnasında çırpma teli kullanılırsa topaklanma olmaz ve çorba başarılı sonuçlanır. Elde etmiş olduğumuz karışıma limonun suyunu sıkıp koyalım. Sosun içerisine son malzemeler olan tuz ve karabiberi de ilave edip çırpalım. Sos tamamlanmıştır.

Sosu beklemeye alalım ve derin bir tencerenin içerisine temizliğinden emin olunan işkembeleri koyalım. İşkembeleri üzerini hafif geçecek şekilde su ile kaynamaya hazırlayalım. 30 dakika boyunca kaynatmış olduğumuz işkembeleri süzelim. Bir süre soğutmamız halinde doğrama esnasında ellerimiz zarar görmeyecektir. Ilık hale gelmiş olan işkembeleri kesme tahtası üzerinde küçük küçük küpler halinde doğrayalım. Yine çorbanın bütün malzemelerini alacak derinlikte bir tencerenin içerisine sıvı yağı ve tereyağını koyup üzerine işkembeyi ilave edelim. Şöyle bir çevirdiğimiz işkembenin suyunu ilave edip pişirme işlemini başlatalım. Sarımsakları soyup rendenin küçük kısmı ile rendeleyelim. Rendelemiş olduğumuz sarımsakları tencereye ilave edip son olarak sirkeyi de koyalım. Tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyelim. Kaynamaya başlayan çorbanın içerisinden bir kepçe ile su alalım ve hazırlamış olduğumuz sosun içerisine koyalım. Bu işlemi sos iyice sıcak olana kadar sürdürelim. Sos belli bir ısıya geldiğinde sosu tencerede kaynamakta olan çorbaya ilave edelim. Sosu koyduktan sonra karıştırmak şartı ile çorbayı bir süre daha kaynatalım. Bu süre 5 dakikadır. Süre dolduktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve çorbayı 10 dakika dinlenmeye alalım. Dinlenme aşamasını da tamamlamış olan soslu işkembe çorbası servise hazırdır.
Afiyet olsun.

İşkembe Çorbası Sosu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İşkembe Nasıl Pişirilir?

İşkembe Nasıl Pişirilir?