İşkembe Çorbası Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İşkembe Çorbası Faydaları Nelerdir?

İşkembe Çorbası Faydaları, Türk sofra kültüründe büyük bir yer tutan işkembe çorbası tarihi bakımdan Osmanlı İmparatorluğu'na dayanan bir geçmişe sahiptir. Sadece Türkler değil, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Yunanistan gibi birçok Balkan ülkelerinde de sevilerek tüketilmektedir. İşkembe çorbasının yapımında Türkiye'de genellikle sığır işkembesi yani sığır midesinin bir bölümü kullanılır. Birçoğumuz sakatat türü besinlere karşı ön yargılı olduğumuzdan, işkembe çorbası denince biraz düşünürüz. Oysa işkembe besin değeri çok yüksek bir çorbadır.

İşkembe çorbasının faydaları: Oldukça yüksek protein değeri olan işkembe, düşük yağ oranının yanı sıra yüksek lif içeriği ve kalsiyumca zengin bir besindir. Üstelik vitamin ve mineraller bakımından yüksek kalitede olan işkembe çorbası, düşük kalorili bir besindir. Bağışıklık, kalp ve sindirim sistemine olumlu etki eden işkembe çorbasının birçok yararı bulunmaktadır. İşte işkembe çorbasına karşı ön yargılarımızı yıkacak mucizevi faydaları:
 • Midenin asidini alarak midenin rahatlamasını sağlar.
 • İşkembe protein değeri oldukça yüksek bir çorba olduğundan, çocukların gelişimlerine faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan bol miktarda çinko sayesinde, vücudumuzu savunan hücrelerin daha aktif çalışmasını sağlar ve bizi hastalıklara karşı korur. Üzerine limon ya da sirke ile içilirse daha da etkili bir hal alır.
 • Vücudumuzun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, oldukça yüksek B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum rahatsızlıklarına karşı korur ve yakalanma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca hasta olanlara verilirse, hastalıklarının tedavisine daha erken cevap verir, çabuk iyileşmesini sağlar.
 • İşkembe çorbası, miktarına dikkat ettiğiniz sürece kolesterolü yükseltmez, dengeler.
 • Enerji verir. İnsanı daha dinç yapar. Hatta alkol almış birisine işkembe çorbası verilirse, midesindeki alkol etkisi giderek azalır ve sarhoşa biraz ayıklık verir.
 • Eklem ve romatizma rahatsızlıkları olanların ağrısını azaltır.
 • Aklınıza gelecek her türlü kanser hastalığına karşı koruyucu bir etkisi vardır. Bunun sebebi kanser hastaları işkembe çorbası içerlerse, hastalıklarından dolayı ölen hücrelerin, yeniden yapılanmasını sağlamaktadır.
 • İçerisinde bulunan B12 vitamini sayesinde sinir sistemimizin sorunsuz çalışmasını destekler.
 • Bir kâse işkembe çorbası günlük kolin ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. Sinir iletiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan kolin, metabolizmayı hızlandırır ve karaciğer yağlanmasını önler. Ayrıca işkembe çorbası içerisinde bulunan jelatin sayesinde sindirim sistemini de düzenlemektedir.
 • Kemik gelişimini düzenleme açısında oldukça faydalı olan işkembe çorbası, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çocuklarda ve iskelet sistemi ile ilgili problem yaşayanlar için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.
Ancak; her besinde olduğu gibi aşırıya kaçılmadan tüketildiği sürece faydayı zarara çevirmemiş oluruz. Siz de vücudunuzu hastalıklara karşı korumak istiyorsanız, ön yargılarınızı bırakıp bir kez de olsa işkembe çorbasını tatmalısınız.

İşkembe Çorbası Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Güncel

Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası Terbiyesi Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Terbiyesi Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

İşkembe Çorbası Sosu Tarifi ve Malzemeleri

İşkembe Çorbası Sosu Tarifi ve Malzemeleri

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Nohutlu İşkembe Tarifi ve Malzemeleri

Nohutlu İşkembe Tarifi ve Malzemeleri