iskembecorbasi.gen.tr https://www.iskembecorbasi.gen.tr İşkembe Çorbası, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, iskembecorbasi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bebeklere İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/bebeklere-iskembe-corbasi.html Tue, 20 Nov 2018 04:10:15 +0000 Bebeklerde işkembe çorbası, günümüzde bir çok anne adayı bebeğinin sağlığı için her türlü yemeği yapmaktadır. Bu konu anne adayları için önemli bir detaydır. Hiç bir anne adayı bebeğinin sağlığını göz ardı edeme Bebeklerde işkembe çorbası, günümüzde bir çok anne adayı bebeğinin sağlığı için her türlü yemeği yapmaktadır. Bu konu anne adayları için önemli bir detaydır. Hiç bir anne adayı bebeğinin sağlığını göz ardı edemez. Bebeğinizin ilk altı ay süresince sadece anne sütüyle beslenilmesi oldukça doğaldır. Fakat altı ay dolunca sütünüz bebeğinize yeterli gelmeyecektir. Çünkü bebeğiniz büyümeye başlıyor, bu arada bebeğinizin minik bedeni işkembe çorbası için hazır değildir. Bu nedenle ev yoğurdu şehriye ve sebze çorbalar, püreler gibi ek gıdaya geçişler başlanmalıdır. Bebeklerde işkembe çorbası zamanı 13 ve 14 ay gibi bir süre içinde verilmelidir. Bebeklerde sindirim sistemi gelişiminde altı ay öncesi ve sonrası işkembe çorbası verilmemelidir.

Bir yaş ve sonrası az miktarda yedirilebilir, işkembe çorbası oldukça vitaminli ve faydalıdır. Bebeklerin gelişimine katkı sağlayacak ve yararını görecektir. Bebeğinize yeme alışkanlığını alıştırdığınız zaman severek işkembe çorbasını tüketecektir. Günümüzde bir çok anne adayı bu konuda dikkatli olarak bebeğine vereceği besinler ve gıdaların doğal olmasına özen göstermektedir. Bebeklerde işkembe çorbası sarımsaksız ve limonu az miktarda hazırlanarak verilebilir. Son derece faydalı olan işkembe çorbası bebeğinizin kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur.
 
Bebeklerde işkembe çorbası malzemesi:
 • 300 gr işkembe
 • 2 adet paça
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • yarım limon
Bebeklerde işkembe çorbası yapılışı: 

Öncelikle işkembe çok iyi yıkanmalı hatta limonlu veya sirkeli suda bırakılmalıdır. Paçalar üzerindeki tüyleri yok olması için ateşe tutulmalıdır. İyice temizlenen paça ve işkembeler çok küçük doğranarak düdüklü tencereye konur. Üzerine soğan ve sarımsak doğranarak kaynamaya bırakılır. Ayrıca yağ eklenmesine gerek yoktur, işkembenin yağı yeterlidir. Bir saat pişmeye bırakılan işkembe pişince tabağa alınarak bir kaç damla limon sıkılarak soğutularak bebeğinize güvenle yedirebilirsiniz. Kısa sürede hazırlanan Bebeklerde işkembe çorbası sıkça bebeğinize sıkça vermeniz mümkündür.
]]>
Hamilelikte İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/hamilelikte-iskembe-corbasi.html Tue, 20 Nov 2018 20:51:13 +0000 Hamilelikte işkembe çorbası, kesinlikle tüketilmesi gereken bir yemektir. Hamile kadınların ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögeleri karınlarında taşıdıkları canla doğru orantılı olarak sıradan kadınlara göre daha fazladı Hamilelikte işkembe çorbası, kesinlikle tüketilmesi gereken bir yemektir. Hamile kadınların ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögeleri karınlarında taşıdıkları canla doğru orantılı olarak sıradan kadınlara göre daha fazladır. Bu ihtiyacı karşılamak için işkembe çorbası biçilmiş kaftandır. Hamilelikte işkembe çorbası içilmesini gerekli kılan bazı durumlar vardır. Bu durumlar arasında şunlar gösterilebilir;
  
İşkembe çorbası yüksek oranda kalsiyum ve protein içerir. Bu ögeler bebeğin kemik ve vücut gelişimini hızlandırır. Ayrıca annenin de kemik gelişimine destek olur. Hamilelikte çokça karşı karşıya kalınan kalsiyum eksikliğine bağlı riskleri yok eder. Bebeğin de ileriki yaşlarda kemik erimesi riskini belirgin oranda düşürür.

İşkembe çorbası yüksek enerjili ve sıcak tutan bir yemektir. Özellikle kış aylarında insanların üzerine düşen halsizlik ve soğuk algınlığı hamileler için çok tehlikelidir. Çünkü bu durumlardan bebekler de etkilenebilir. Hamilelikte işkembe çorbası hem halsizliğe iyi gelir hem de vücut sıcaklığını soğuklara karşı korur. İşkembe çorbası lifli yapısıyla bebeğin kas gelişimini hızlandırır. Ayrıca bilindiğinin aksine çok yüksek kalorili bir yemek değildir. 

Hamilelikte işkembe çorbası tüketmeyen ve tüketemeyen kişilere bazı tavsiyeler verilebilir. Bu tavsiyeler arasında şunlar vardır; İşkembe çorbasından midesi bulananlar kemik suyu ya da paça çorbası gibi türevlerini tüketebilirler. Eğer aynı etkiyi onlarda gösteriyorsa et veya diğer hayvansal ürünler tüketerek ihtiyaç duyulan kalsiyum ve proteini elde edebilirler.
]]>
İşkembe Çorbası Faydaları https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 02:17:54 +0000 İşkembe Çorbası Faydaları, Türk sofra kültüründe büyük bir yer tutan işkembe çorbası tarihi bakımdan Osmanlı İmparatorluğu'na dayanan bir geçmişe sahiptir. Sadece Türkler değil, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Yuna İşkembe Çorbası Faydaları, Türk sofra kültüründe büyük bir yer tutan işkembe çorbası tarihi bakımdan Osmanlı İmparatorluğu'na dayanan bir geçmişe sahiptir. Sadece Türkler değil, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Yunanistan gibi birçok Balkan ülkelerinde de sevilerek tüketilmektedir. İşkembe çorbasının yapımında Türkiye de genellikle sığır işkembesi yani sığır midesinin bir bölümü kullanılır.Birçoğumuz sakatat türü besinlere karşı ön yargılı olduğumuzdan, işkembe çorbası denince biraz düşünürüz. Oysa işkembe besin değeri çok yüksek bir çorbadır.

İşkembe çorbasının faydaları: Oldukça yüksek protein değeri olan işkembe, düşük yağ oranının yanı sıra yüksek lif içeriği ve kalsiyumca zengin bir besindir. Üstelik vitamin ve mineraller bakımından yüksek kalitede olan işkembe çorbası, düşük kalorili bir besindir. Bağışıklık, kalp ve sindirim sistemine olumlu etki eden işkembe çorbasının birçok yararı bulunmaktadır. İşte işkembe çorbasına karşı ön yargılarımızı yıkacak mucizevi faydaları:
 • Midenin asidini alarak midenin rahatlamasını sağlar.
 • İşkembe protein değeri oldukça yüksek bir çorba olduğundan, çocukların gelişimlerine faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan bol miktarda çinko sayesinde, vücudumuzu savunan hücrelerin daha aktif çalışmasını sağlar ve bizi hastalıklara karşı korur. Üzerine limon ya da sirke ile içilirse daha da etkili bir hal alır.
 • Vücudumuzun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, oldukça yüksek B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip,soğuk algınlığı gibi üst solunum rahatsızlıklarına karşı korur ve yakalanma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca hasta olanlara verilirse, hastalıklarının tedavisine daha erken cevap verir,çabuk iyileşmesini sağlar.
 • İşkembe çorbası, miktarına dikkat ettiğiniz sürece kolesterolü yükseltmez, dengeler.
 • Enerji verir. İnsanı daha dinç yapar. Hatta alkol almış birisine işkembe çorbası verilirse, midesindeki alkol etkisi giderek azalır ve sarhoşa biraz ayıklık verir.
 • Eklem ve romatizma rahatsızlıkları olanların ağrısını azaltır.
 • Aklınıza gelecek her türlü kanser hastalığına karşı koruyucu bir etkisi vardır. Bunun sebebi kanser hastaları işkembe çorbası içerlerse, hastalıklarından dolayı ölen hücrelerin, yeniden yapılanmasını sağlamaktadır.
 • İçerisinde bulunan B12 vitamini sayesinde sinir sistemimizin sorunsuz çalışmasını destekler.
 • Bir kase işkembe çorbası günlük kolin ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. Sinir iletiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan kolin, metabolizmayı hızlandırır ve karaciğer yağlanmasını önler.Ayrıca işkembe çorbası içerisinde bulunan jelatin sayesinde sindirim sistemini de düzenlemektedir. 
 • Kemik gelişimini düzenleme açısında oldukça faydalı olan işkembe çorbası, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çocuklarda ve iskelet sistemi ile ilgili problem yaşayanlar için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.
Ancak; her besinde olduğu gibi aşırıya kaçılmadan tüketildiği sürece faydayı zarara çevirmemiş oluruz. Siz de vücudunuzu hastalıklara karşı korumak istiyorsanız, ön yargılarınızı bırakıp bir kez de olsa işkembe çorbasını tatmalısınız.
]]>
Lokanta Usulü İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/lokanta-usulu-iskembe-corbasi.html Thu, 22 Nov 2018 00:09:42 +0000 Lokanta Usulü İşkembe Çorbası, geviş getiren hayvanların dört bölümlü midelerinin en büyüğü ve ilki olan işkembe kullanılarak evlerimizde yaptığımız çorba çeşididir. Tamamen Türk buluşu olan işkembe çorbası ülkemi Lokanta Usulü İşkembe Çorbası, geviş getiren hayvanların dört bölümlü midelerinin en büyüğü ve ilki olan işkembe kullanılarak evlerimizde yaptığımız çorba çeşididir. Tamamen Türk buluşu olan işkembe çorbası ülkemizde oldukça sık tüketilmekle beraber sadece işkembe çorbası yapan işletmeler ülkemizde fazlasıyla mevcuttur. Kış aylarında yakalanılması olası grip ve soğuk algınlığı riskini azaltan işkembe çorbası, içerisinde bulunan çinko sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliğiyle ön plandadır. Kanser ve kolesterol gibi hastalıklarla da mücadele eden işkembe çorbası sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. İşkembe çorbasının lokantalarda daha çok yapıldığı, evlerimizde pek fazla yapılmadığı gerçeği ortadadır. İşkembe çorbasını yapmak insanlarımıza zor görünse de sanıldığı kadar zor değildir. Lokanta usulü işkembe çorbasını kendi mutfağımızda yapmak için gerekli olan malzemelere ve bu işkembe çorbasının nasıl yapıldığına hep beraber göz atalım.

Lokanta usulu işkembe çorbası yapmak için gerekli olan malzemeler 
 • 1 kilogram temizlenmiş işkembe
 • 1-1,5 litre arası su
 • 2 yemek kaşığı kavrulmuş değirmen unu
 • 5 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 limon
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı toz biber
Lokanta usulü işkembe çorbası yapılışı

Düdüklü tencereye işkembeyi koyup üzerine su ekleyip yaklaşık yarım saat haşlayalım. Daha sonra suyunu boşaltıp tekrar düdüklü tencereye su ilave edip 25 dakika kadar pişirelim. Pişen işkembeleri isteğe bağlı olarak küçük parçalar halinde doğrayalım ve kaynamaya bırakalım. Unu su ile açarak kaynayan işkembemizin üzerine dökelim, ezilmiş sarımsak ve sirkemizi de ilave edip 10 dakika kadar kaynatalım. Yoğurt, yumurta sarısı, limon ve un ile meyane hazırlayalım. Hazırladığımız meyaneyi karışıma ilave edelim. Yeni oluşturduğumuz karışımdan azar azar alıp tenceremize koyalım ve 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatarak kıvama getirelim. Zeytinyağı, karabiber, pul biber ve toz biberi küçük bir tavada kısık ateşte hafif yanacak şekilde pişirelim. Kaynatıp kıvama getirdiğimiz işkembeyi servis tabağına çekip isteğe bağlı olarak üzerine hazırlamış olduğumuz baharat karışımını ilave edebiliriz. Lokanta usulü işkembe çorbamız servise hazır hale gelmiştir.

Afiyet olsun.  
]]>
Hazır İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/hazir-iskembe-corbasi.html Thu, 22 Nov 2018 23:49:40 +0000 Hazır İşkembe çorbası, Hazır çorba paketlerinin hepsinin üzerinde çorbanın nasıl pişirileceğine dair açıklamalar mevcuttur. Genellikle hazır çorba paketleri içerisindeki malzemelerin ölçüsü dört kişiliktir. Dilediğini Hazır İşkembe çorbası, Hazır çorba paketlerinin hepsinin üzerinde çorbanın nasıl pişirileceğine dair açıklamalar mevcuttur. Genellikle hazır çorba paketleri içerisindeki malzemelerin ölçüsü dört kişiliktir. Dilediğiniz sayıda yapabilmek için bir paket üzerinden ayarlama yapabilirsiniz. Bu arada özellikle günümüzde bu tür çorbaların yapılması zaman ve emek bakımından çok zor olduğu için genellikle bu tarz uğraştırıcı yemek veya çorbalarda insanlar hazır ürünleri tercih eder. Nedeni de artık birçok kadının çalışan kadın olması ve şehirleşme içerisinde bu tür yemek ve çorbaların yapılmıyor olmasıdır. Ülkemizin sakatat yemeklerinden bir tanesi olan işkembe çorbasını yemek için artık hazır ürünler veya restoranlar kullanılmaktadır. Gelelim hazır çorbalar için gereken malzemelerin neler olduğuna.

Hazır İşkembe Çorbası malzemeleri
 • Bir paket hazır işkembe çorbası paketi,
 • Beş bardak su,
 • Bir kaç diş sarımsak,
 • Pul biber,
 • Tuz, 
 • Limon,
 • Yarım paket tereyağ,
Hazır İşkembe Çorbası yapılışı

Bir paket işkembe çorba hazırlamak için bir litre soğuk su içerisine beş su bardağı su, paketin içerisindeki malzemeye ilave edilir. Ardından da tencere kaynayıncaya kadar durmadan karıştırılır. Böylelikle hazır çorba malzemesinin tencerenin dibine yapışması engellenir. Tencere içerisindeki karışım kaynamaya başladıktan sonra, ocağın ısısı kısık ateşe getirilerek yavaş yavaş karıştırılmaya devam edilir. Hazır işkembe çorbasının tenceresi on dakika süre ile kaynatılır. Ardından yaptığınız çorba servis edilebilir hale gelir. Sizler için buraya kadar anlattıklarım hazır çorba üreticilerinin paketlerde anlattığı ve tavsiye ettiği yöntemdir. Birde hazır çorbalara benim ilave ettiklerim ile çorbanın lezzetini daha güzel hale getirebileceğiniz yöntem var bunu sizlerle paylaşarak diğer insanlarında hazır çorbalarının güzel olmasında bir nebzede olsa faydam olmasını istiyorum. Kullanacağınız Hazır çorbalarınızı daha lezzetli, daha farklı yapabilmeniz ve misafirlerinize ve ailenizi ikram edebilmeniz için, hazır işkembe çorba karışımını dökmeden önce tencere içerisine yarım paket tereyağı ilave ederim. Eriyen tereyağının üzerine hazır karışımı ilave ettikten sonra üzerine beş bardak su ilave ederek ocak üzerinde karışım homojen bir hale gelene kadar ve kaynaya kadar karıştırırım. Kaynama gerçekleştikten sonra ise içerisine biraz pul biber veya toz kırmızı biber ve bir miktar tuz ilave ederek kısık ateşte karıştırmaya devam ederim. Bir başka önemli ayrıntı ise daha önceden havanda ezdiğiniz sarımsak dişleri de en son çorbaya ilave edilerek tıpkı annelerimizin yaptığı işkembe çorbaları haline getirilir. Dilerseniz isteğe bağlı olarak sofranızda sirkede bulundurabilirsiniz. Artık hazır İşkembe çorbamız hazır ve servis edilebilir hale gelmiş olup afiyetle yenebilir. Farklı lezzetleri aramaktan asla vazgeçmeyin her kadının bir yemek yapış şekli vardır keşfetmesini bilin yeter ki... Afiyetler olsun.
]]>
Gebelikte İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/gebelikte-iskembe-corbasi.html Fri, 23 Nov 2018 13:58:04 +0000 Gebelikte işkembe çorbası, Gebelikte işkembe çorbası önerilmeyen besinler arasında yer almaktadır. Gebelik döneminde olmayan insanlarda bile işkembe çorbası tüketiminin fazla olmaması gerekmektedir. İşkembe çorbası yüksek Gebelikte işkembe çorbası, Gebelikte işkembe çorbası önerilmeyen besinler arasında yer almaktadır. Gebelik döneminde olmayan insanlarda bile işkembe çorbası tüketiminin fazla olmaması gerekmektedir. İşkembe çorbası yüksek miktarda yağ ve kolesterol içeriğine sahip olan bir çorba türüdür.bu nedenle tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle gebelik döneminde yüksek miktarda yağ ve kolesterol içeren işkembe çorbası mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Gebelikte işkembe çorbası çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Üstelik temiz ve hijyen kurallarına aykırı bir şekilde yapılan işkembe çorbası vücutta bakteri oluşumlarına da neden olabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak gebelikte işkembe çorbası kesinlikle tüketilmemelidir. Gebelik döneminde anne adayı yediği besinlere dikkat etmek zorundadır. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı beslenen anne adayının bebeğinin sağlıklı doğması ihtimallerinin yükselttiğini göstermektedir. Aynı şekilde sağlıksız ve dikkatsiz beslenen anne adaylarının bebeklerinin sağlıksız doğma riskinin daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Gebelik döneminde yaşanan özellikle yüksek tansiyon işkembe çorbası tüketimi ile tetiklenmektedir. Anne adayının gebelik döneminde düzenli, sağlıklı ve hijyenik beslenmesi esas kurallar arasında yer almaktadır. Gebelikte işkembe çorbasının bir değil birden fazla zarar oluşturabilecek ihtimalleri göz ardı edilmemeli ve işkembe çorbası tüketiminde oldukça dikkat edilmelidir.

Gebelikte işkembe çorbasının zararları:
 • Anne ve anne karnındaki, bebekte enfeksiyona, mikroba ve bakteriye neden olabilme riski vardır.
 • Anne adayında kolesterol yükselmesine neden olabilir.
 • Anne adayında tansiyon yükselmesi yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Kontrolsüz işkembe çorbası yemek anne karnındaki bebeğin sağlıksız olmasına neden olabilmektedir.
 • Anne adayında işkembe çorbası içeriğindeki fazla yağ ve kolesterol sebebi ile oluşabilecek yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon henüz doğmamış bebekte kalıcı hasarlara neden olabilir, hatta bebek kayıplarına neden olabilmektedir.
]]>
Tavuklu Yalancı İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/tavuklu-yalanci-iskembe-corbasi.html Sat, 24 Nov 2018 09:45:29 +0000 Tavuklu yalancı işkembe çorbası, Çorba Türk mutfağının vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Şüphesiz ki  yemek masasında çorba olmazsa olmaz olan yemeklerden bir tanesidir. Çorba her masada özellikle de iftar sofraları Tavuklu yalancı işkembe çorbası, Çorba Türk mutfağının vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Şüphesiz ki  yemek masasında çorba olmazsa olmaz olan yemeklerden bir tanesidir. Çorba her masada özellikle de iftar sofralarında baş köşede yerini alır. Bildiğiniz üzere de çorba çeşitleri Türk mutfağında oldukça fazladır. Çorba çok eski zamanlardan beri herkes tarafından bilinen ve sevilen bir yiyecek türüdür. Bugün de ben sizlere aslını çoğu kişinin çok severek yemediği ancak benim vereceğim tarif ile herkesin rahatlıkla sevebileceği bir işkembe çorbası tarifi vereceğim. Eminim bu tarifi herkes çok sevecek ve sürekli yapıp yemek isteyecektir. O zaman şimdiden kolay gelsin. 

Tavuklu yalancı işkembe çorbası için gerekli olan malzemeler 
 • Yarım kilo kemiksiz tavuk eti yani tavuk göğüs 
 • Yarım kahve fincanı zeytinyağı 
 • 1  yemek kaşığı limon suyu 
 • 3 diş sarımsak 
 • 4 veya 5 su bardağı su
 • 2  yemek kaşığı un
 • 1 su bardağı süt 
 • 1  adet yumurtanın sarısı
 • Tuz
 • Karabiber 
Üzeri için 
 • Pulbiber 
 • Limon
Tavuklu yalancı işkembe çorbası yapılışı

İlk olarak bir tencereye 5 bardak su koyup suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra tavuk etini birkaç iri parçalar halinde tencerenin içerisine koyup bir miktarda su koyup tavukları haşlayın. Tavuklar haşlandıktan sonra haşladığınız suyun içerisinden çıkarıp küçük olacak şekilde doğrayın. Doğradıktan sonra tekrar aynı tencereye koyup limon suyunu ve zeytinyağını koyun. Daha sonra 3 diş sarımsağı da ezip tavuğun içerisine koyun. Tavuk bir yandan haşlanırken tekrar sizde bir kabın içerisinde yumurta sarısını iyice çırpın. Daha sonra sütü ve unu da ekleyin. Pütürlük geçene kadar çırpmaya devam edin. Tam anlamı ile ezildikten sonra tavuğa ekleyip karıştırın. Tuz ve karabiberini ekleyip kaynayana kadar sürekli karıştırın. Eğer karıştırmaz iseniz süt kesilecektir. Buda tadının ve görüntüsünün kötü olmasına neden olur. Kaynadıktan sonra altını kapatın.Servis kaselerine aldıktan sonra pulbiber ve limon suyunu sıkıp yiyebilirsiniz. 
Afiyet olsun. 
]]>
Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır https://www.iskembecorbasi.gen.tr/jole-iskembe-corbasi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 05:40:24 +0000 Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır, Bazıları bu çorbadan nefret etse de jöle işkembe çorbasının birçok fanatiği vardır. bir nevi jöle işkembe çorbası çorbalar arasında bir külttür. Özelikle bu ç Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır, Bazıları bu çorbadan nefret etse de jöle işkembe çorbasının birçok fanatiği vardır. bir nevi jöle işkembe çorbası çorbalar arasında bir külttür. Özelikle bu çorba güzel geçen bir günün sonunda yapılan çok güzel bir finaldir. Bu yazımızda sizlere neredeyse her ülkenin mutfağının olmazsa olmazı olan jöle işkembe çorbası nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağız. Biz sizlere terbiyeli jöle işkembe çorbasını tarif etmeye çalışacağız. Ancak bazı kimseler işkembe çorbasını terbiye edilmeden sevdiği için malzemeleri ayrı vereceğiz. Şimdiden afiyet olsun

Jöle İşkembe Çorba Malzemeleri(4 kişilik)

 • Yarım kilo jöle işkembe
 • Bir baş sarımsak
 • Yarım kabuklu limon
 • Sirke
 • 1,5-2 litre kemik suyu (su da olabilir)
 • Dört yemek kaşığı un
 • Zeytinyağı (sıvı yağda olabilir)

Terbiyesi için

 • 2 yemek kaşığı un
 • Bir yumurtanın sarısı
 • Yarım limon suyu
 • İki  yemek kaşığı yoğurt

Jöle İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır

Jöle işkembe bir düdüklü tencereye konur. İçine 7-8 su bardağı su ya da kemik suyu konur. Kemik suyu kesinlikle çorbanızı daha güzel edecektir. Düdüklü tencerenin içine fazla koku yapmasın diye yarım kabuklu limon atılır. 1-1,5 saat kaynatılır. Sonra kaynayan işkembe soğumaya bırakılır. Eğer terbiyeli jöle işkembe çorba yapacak iseniz bu işkembenin suyundan bir su bardağı ayırın. Daha sonra başka derin bir tencerede zeytinyağı ile un unun tam kokusu gidene kadar iki üç dakika kavrulur. Haşlanan işkembenin suyu un zeytinyağı karışımı topaklanmaması için azar azar bu tencereye aktarılır. Tencere karıştırılır. Eğer halen topaklanma oluyor ise bir el blenderı da kullanabilirsiniz. Su tencereye konulduktan sonra içine kaynattığımız jöle işkembe eklenir ve tencere kaynayana kadar belirli aralıklar ile karıştırılır. Kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 13-14 dakika daha kısık ateşte çorbamız bekletilir. Bu arada çorbamız için sarımsağımız dövülür, sirkemiz ayarlanır. Sarımsak ve sirke bazen çorba pişmeye bir iki dakika kala direk çorbaya atılır. Birkaç dakika öyle kaynatıldıktan sonra içilir. Bu tamamen tercih meselesidir. İsterseniz çorba piştikten sonra sarımsak ve sirkeyi ekleyebilirsiniz.

Şimdide jöle işkembe çorbasını terbiyeli sevenler için terbiyesini nasıl hazırlayacağımızı anlatalım. Çorbayı ocaktan almaya yakın çorbamızın terbiyesi hazırlanır. Bir kasenin içine limon suyu, yumurta sarısı, yoğurt ve un koyularak iyice çırpılır. Bu karışım tencereye aktarılır. Jöle işkembe çorbamız bu şekilde yaklaşık yedi sekiz dakika kaynamaya bırakılır. Jöle işkembe çorbamız içilmeye hazırdır. Dilerseniz kasenizi karabiberle ve kırmızı pul biber ile süsleyebilirsiniz. Bu muhteşem çorba için şimdiden afiyet olsun…

]]>
İşkembe Çorbası Sarımsak Sosu https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-sarimsak-sosu.html Sun, 25 Nov 2018 12:22:39 +0000 İşkembe Çorbası Sarımsak Sosu; Kış sofralarının ilk alternatif çorbası olan işkembe çorbası, adeta enerji ve vitamin deposudur. Bu çorbanın kendine özgü olan bir lezzeti vardır ve bu lezzeti arttıran birçok da katkı malz İşkembe Çorbası Sarımsak Sosu; Kış sofralarının ilk alternatif çorbası olan işkembe çorbası, adeta enerji ve vitamin deposudur. Bu çorbanın kendine özgü olan bir lezzeti vardır ve bu lezzeti arttıran birçok da katkı malzemesi bulunmaktadır. Vitaminini ve yararlarını daha da artırmak için kullanılan elma ve ya üzüm sirkesi, sarımsak ve diğer malzemeler aynı zamanda lezzetini de artırmaktadır. Özellikle gece gezmelerine sık sık çıkan insanlar, bu çorbayı satan dükkanlar arayışına girmektedirler. Çünkü işkembe çorbası neredeyse bir alışkanlıktır.
Bu harika ve sağlıklı çorba sabah kahvaltısında da dilendiği kadar tüketilebilir. Böylece çorbayı içen herkes güne enerjik ve zinde dolu başlarlar. Saklama koşulları normal yemeklerle aynıdır. Buzdolabı dışında da, 12 saat kadar bozulmadan bekletilebilir. Yine buzdolabında da en fazla, 2-3 gün süreyle bekleyebilir. Çocuklar için oldukça vitaminli bir çorbadır. Çalışan bayanlarda, çorbanın işkembe bölümünü daha önceden kaynatıp dondurucuda saklayabilirler ve ihtiyaç duyulduğu zamanda çıkarılıp buzlu bir biçimde tekrar pişirilebilir. Böylece zamandan tasarruf edilmiş olur. Bu tarifte, işkembe çorbasına lezzetini veren sarımsak sosu tarifini vermek istedim.

İşkembe Çorbası Sarımsak Sosu İçin Malzemeler;

 • 2 çorba kaşığı elenmiş un
 • 3 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 adet limon
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1 tutam karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pulbiber
 • 3-4 baş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı sıvıyağ
Yapılışı; İlk olarak bir tavanın içerisine sıvıyağ koyulur ve un da eklenerek, kavurulur. Unun kokusu çıkıp rengi hafif döndüğünde, yoğurt eklenip iyice harmanlanır. Baharatlar ve iyice ezilmiş sarımsaklarda eklendikten sonra, en son 1 adet limon sıkılır ve hepsi birlikte iyice pişirilir.Hazırlanan sos kaynayan işkembe çorbasına karıştırılır. Afiyet olsun.
]]>
Oktay Usta İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/oktay-usta-iskembe-corbasi.html Sun, 25 Nov 2018 18:42:31 +0000 Oktay Usta İşkembe Çorbası, Bizzat çok sevdiğim ve sık sık yemeye çalıştığım bir çorbadır. İşkembe çorbasının yapımı biraz zahmetli olmakla birlikte, lezzetli olmasından dolayı bu zahmete katlanmaya değer. Ayrıca bu Oktay Usta İşkembe Çorbası, Bizzat çok sevdiğim ve sık sık yemeye çalıştığım bir çorbadır. İşkembe çorbasının yapımı biraz zahmetli olmakla birlikte, lezzetli olmasından dolayı bu zahmete katlanmaya değer. Ayrıca bu çorbanın kemik hastalıkları ve vücut zayıflığına da iyi geleceğini düşünüyorum.

Çorba Yapımı İçin Kullanılacak Malzemeler:
 • 500 gram temizlenmiş işkembe,
 • 1 bardak dolusu kadar yoğurt
 • 2 yemek kaşığı kadar un,
 • 1 çay bardağı sirke (100ml.)
 • Yeteri kadar kırmızı pul biber,
 • (isteğe göre)7-8 diş sarımsak 
 • Yeteri kadar tuz.
Oktay Usta İşkembe Çorbası Yapılışı:

Önceden güzelce temizlenmiş olan işkembeler geniş bir tencere içerisine konulur, ocak üzerinde çok iyi şekilde yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlama işi bittikten sonra, işkembe haşlanan bu su kullanılmaz, dökülür.  
Haşlanan işkembe küçük küçük küpler şeklinde doğranır. (işkembeyi, haşlamadan doğramaya kalkarsak çok zorlanırız)

Oktay Usta İşkembe Çorbası Sosunun Yapılışı:

Bir kap içerisine 1 bardak yoğurt, 2 yemek kaşığı kadar unu koyarak iyice karıştırıyoruz. Bu iyice birbirine karıştıktan sonra, karışım içine soğuk su koyarak kıvama getiriyoruz. Kıvama gelen bu karşım içine haşlanan ve küp şeklinde doğradığımız işkembeleri ilave ediyoruz.
Ocak üzerinde işkembe çorbamızı kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz (eğer karıştırmaya devam etmezsek sos içerisinde yoğurt kesebilir) İşkembe çorbamız kaynamaya başladıktan sonra, rende yaptığımız sarımsak, sirke, kırmızı pul biber ve tuzu çorba içine ilave ediyoruz. (çorbaya, sirkeyi sevmeyenler koymayabilir, sirke olmadan da güzel oluyor. Ama sarımsağı bol kullanabilirsiniz) Oktay usta işkembe çorbası hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
İşkembe Çorbası Çeşitleri https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-cesitleri.html Mon, 26 Nov 2018 10:15:23 +0000 İşkembe çorbası çeşitleri, yöresel olarak ülkemizde değişik işkembe çorbası tarifleri vardır. Pek çok ülkede işkembe çorbasının ayrı bir yeri olduğu kadar, milli çorbalar arasında gösterilmektedir. Akşamcı diye tabir İşkembe çorbası çeşitleri, yöresel olarak ülkemizde değişik işkembe çorbası tarifleri vardır. Pek çok ülkede işkembe çorbasının ayrı bir yeri olduğu kadar, milli çorbalar arasında gösterilmektedir. Akşamcı diye tabir edilen kişilerin en fazla tercih ettiği çorbalardan da biridir. Özellikle fazla alkol almış olanlar için baş ağrısına karşı iyi geldiğine inanılmaktadır. Bu yüzden çorbacılar da işkembe çorbasını her zaman bulabilirsiniz. Hatta bazı yerler işkembe çorbası tarifleriyle ün yapmıştır. Sabaha karşı içilen işkembe çorbasının tadına da doyulmaz. İşkembe çorbası çeşitleri genellikle aynı türden malzemelerle hazırlanır. Sarımsak ve sirke vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Genellikle dana işkembesi ile hazırlanan bu çorbaların terbiyeli, terbiyesiz, iri kıyım, ince kıyım çeşitleri vardır. Her birinin lezzeti de birbirinden farklıdır. Dilerseniz işkembe çorbası çeşitleri içinde en fazla tercih edilenlere bir göz gezdirelim. Bunların arasından dilediğinizi yapabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Tuzlama işkembe çorbası için gerekli malzemeler
 • 1 kg dana işkembe (Temizlenmiş olmalı)
 • 4-5 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Üzüm sirkesi
 • Yeteri kadar kırmızı pul biber ve tuz
Terbiyesi için
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt
 • 1 çay bardağı kadar su
Üzerine koymak için
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Yeteri kadar kırmızı toz biber
Tuzlama işkembe çorbası yapılışı

Öncelikle temizlenmiş işkembeyi suyun içinde biraz un ilave ederek iyice ovuşturalım. Bunu işkembenin kokusunu almak için yapıyoruz. Daha lezzetli bir çorba hazırlamak için. Daha sonra düdüklü tencereye koyduğumuz işkembeyi suyla birlikte haşlıyoruz. Ortalama 1-2 saat içinde işkembe iyice yumuşayacaktır. Siz düdüklü tencerenizin özelliğine göre bunu ayarlarsınız. Daha sonra işkembeyi tencereden alalım ve kevgirde biraz soğutalım. Tuzlama işkembe çorbası demek işkembenin iri kıyım haliyle yapılmış çorbadır. Bu nedenle işkembeyi kare parçalar halinde doğruyoruz. Yaklaşık 1 cm kenarlı olması yeterlidir. Artık çorbamızı pişirebiliriz.

Tencerede sıvı yağı kızdıralım, içine işkembeyi haşladığımız suyu süzerek koyalım. Kaynayınca doğranmış işkembeleri içine atalım. Bir kase içinde yumurta sarılarını, un ve yoğurtla birlikte çırpalım. İçine suyu da koyarak pürüzsüz bir kıvamda terbiye hazırlayalım. Tencerede kaynayan çorbanın suyundan biraz içine koyarak terbiyenin kesilmesini engelleyelim. Ağır ağır tencereye terbiyeyi ilave ederek, karıştırmaya devam edelim. Birkaç taşım kaynatıp ocağı kapatalım. Tuzlama işkembe çorbası çeşitleri içinde özel bir yere sahiptir. İşkembeyi sevenler çorbacıda hemen tuzlama siparişi verir. Çorba kaselerinin üzerine biberli kızdırdığımız tereyağından da koyalım. Afiyet olsun.

Terbiyesiz işkembe çorbası için gerekli malzemeler
 • 700-800 gram temizlenmiş dana işkembesi
 • 2 yemek kaşığı un
 • 3-4 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı yemeklik tereyağı
 • 1,5 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • Üzüm sirkesi ve limon suyu
Terbiyesiz işkembe çorbası yapımı:

İşkembe çorbası çeşitleri içinde en fazla yapılanlardan birisi bu tariftir. Yine çorbayı yaparken işkembeyi unla birlikte iyice ovalayın. Daha sonra düdüklüde işkembeyi yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu çorbada işkembeyi ince kıymanız gerekiyor. Tencerede sıvı yağla birlikte kavurduğunuz unun üzerine haşlama suyunu ilave edin. Sürekli karıştırıp çorbanın topaklanmamasını sağlayın. İçine kıyılan işkembeyi de ilave edin, tuzunu atın. Sarımsakları da döverek ilave edin. Terbiyesiz işkembe çorbası biraz daha kaynayınca ocağı kapatın. Çorbayı servis kaselerine koyarak üzerine tereyağında kızdırılmış toz biberi gezdirin. Sıcak olarak yanın]]> Rüyada İşkembe Çorbası İçmek https://www.iskembecorbasi.gen.tr/ruyada-iskembe-corbasi-icmek.html Tue, 27 Nov 2018 01:12:04 +0000 Rüyada İşkembe Çorbası İçmek: genel anlamda hayra yorulmamak ile birlikte rüya sahibi kişinin yaşamı içerisinde hayırlı olmayan olaylarda bir artış meydana geleceğine, şans kapılarının kapanacağına, iş yaşamı i Rüyada İşkembe Çorbası İçmek: genel anlamda hayra yorulmamak ile birlikte rüya sahibi kişinin yaşamı içerisinde hayırlı olmayan olaylarda bir artış meydana geleceğine, şans kapılarının kapanacağına, iş yaşamı içerisinde aksiliklerin peşini bırakmayacağına ve iş arkadaşları tarafından itibarının azalacağına işaret etmektedir. Rüyada işkembe çorbası içmek aynı zamanda, rüya sahibi kişinin yakın zamanda huzurunun bozulmasına sebep olacak bir olay ile karşılaşacağına, aile içindeki ilişkilerinin bozulacağına, kendisini çekemeyen insanların emellerine ulaşacağına, keder dolu günlerin kendisini beklediğine de işaret etmektedir.

Rüyada işkembeyi temizlediği pişirdiği ve yapmış olduğu işkembe çorbasını içtiğini görmek rüya sahibi kişinin kısa bir süre içerisinde bir iftiraya uğrayacağına, hakkında kötü olarak konuşulacağına, yapmadığı bir suçtan dolayı yargılanacağına ve isminin temize çıkmasını ümit edeceğine işaret etmektedir.

Rüyada işkembe çorbası yapmak ve içmek bazı rüya tabircilerinin yorumlarına göre ise, rüya sahibi kişinin çok çabaladığına, bir yerlere gelmek için gece gündüz demeyip sürekli çalışan bir kişi olduğuna ancak üzülmemesi gerektiğine çünkü yakın zamanda mükâfatların karşılığını bularak uzun zamandır aradığı huzura sonunda kavuşacağına işaret etmektedir. 

]]>
Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır https://www.iskembecorbasi.gen.tr/terbiyesiz-iskembe-corbasi-nasil-yapilir.html Tue, 27 Nov 2018 08:21:25 +0000 Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır, işkembe çorbası yapmak hamarat kadınlara pek te zor gelmez. İşkembeyi pişmeye hazır etmek, piştiğinde çorbada beyaz renkte olmasını sağlamak onlar için kolaydır. Dışarıda çorb Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır, işkembe çorbası yapmak hamarat kadınlara pek te zor gelmez. İşkembeyi pişmeye hazır etmek, piştiğinde çorbada beyaz renkte olmasını sağlamak onlar için kolaydır. Dışarıda çorbacılar da içtiğiniz işkembe çorbasını hiç aramazsınız. Lezzetli bir işkembe çorbası içebilirsiniz. Tabi bunun için bazı püf noktaları da var. Öncelikle işkembeyi pişirmeden önce biraz elma sirkesi içinde 2-3 saat kadar beklettiğiniz takdirde kolayca piştiğini göreceksiniz. Bunu limon suyuyla da yapabilirsiniz. Daha sonra işkembeyi unlu suyun içinde iyice yıkamalısınız. Bu işkembede ki istenmeyen ağır kokunun gitmesini sağlayacaktır. Bu aşamalardan sonra işkembe çorba pişirmeye hazır hale gelir. Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır, pişme süresi ne kadardır bunları tarifimizde bulabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Terbiyesiz işkembe çorbası için gerekli malzemeler
 • 750 gram dana işkembe (Temizlenmiş ve ayıklanmış olacak)
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2-3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 2 yemek kaşığı tercihen zeytinyağı
 • Sirke ya da limon suyu
 • 3-4 diş sarımsak
 • Yeterince tuz
Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır

İşkembeyi belirttiğimiz gibi pişmeye hazır ettiğinizde hemen çorbayı pişirmeye başlayabiliriz. Düdüklü tencerenin içine işkembeyi hiç doğramadan koyun. Üzerini iki parmak geçecek kadar suyu ilave edin ve ocakta pişirmeye başlayın. İşkembe biraz zor piştiğinden, düdüklü tencerenizin özelliğine göre en az 45 dakika, en fazla 1,5 saat içinde işkembe pişecektir. Piştiğinde düdüklü tencereden işkembeyi kevgirle alarak süzgecin içine koyun. Burada biraz soğuduğunda çorbaya uygun büyüklükte doğrayın. Genellikle küçük parçalar işkembe çorbasında daha fazla tercih ediliyor. Fakat bazı yörelerde tuzlama gibi isimlerle işkembe çorbası iri parçalar halinde kullanılabiliyor. Tercih sizin.

Bu aşamalardan sonra çorba tenceresine sıvı yağı koyarak kızdırın. Buna unu ilave ederek kavurmaya başlayın. İçine işkembe suyunu azar azar ilave edin. Topaklanmaması içinde sürekli karıştırın. Su kaynayınca içine doğradığınız işkembeyi ilave edin. Ocaktan indirmeden önce de, tuzunu ve dövülmüş sarımsakları içine atın. Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, tarifimizden pek te zor olmadığını gördünüz. Çorbanızı servis kaselerine alarak, üzerine sos tavasında kızdırdığınız kırmızı toz biberli tereyağından gezdirin. Sıcak olarak terbiyesiz işkembe çorbasını ikram edebilirsiniz. Yanında limon dilimi ve sirke sunumu da yapın.

Afiyet olsun.
]]>
Kuzu İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/kuzu-iskembe-corbasi.html Tue, 27 Nov 2018 19:36:21 +0000 Kuzu işkembe çorbası: genellikle kurban bayramından sonra yapılan bir çorbadır. Böylelikle kuzu işkembesi çorbası hem taze hemde güvenilir bir şekilde tüketilmektedir. Bir çok kişi tarafından sevilerek yenen kuzu işkembe ço Kuzu işkembe çorbası: genellikle kurban bayramından sonra yapılan bir çorbadır. Böylelikle kuzu işkembesi çorbası hem taze hemde güvenilir bir şekilde tüketilmektedir. Bir çok kişi tarafından sevilerek yenen kuzu işkembe çorbası besin değeri yüksek ve besleyici bir çorba türüdür. İnsan sağlığına faydalı ve lezzetlidir. Evlerde fazla yapılmayan ve bir çok nedenden dolayı genellikle lokantalarda hazırlanan bu çorbayı evde yapmanız aslında mümkün. Evde yapılan kuzu işkembe çorbasını daha çok seveceksiniz ve "acaba temiz yapıldı mı" sorusu olmadan gönül rahatlığıyla tüketeceksiniz. Pratik ve kolay bir yapım aşaması vardır. Yapımı tahmin edildiği kadar zor değildir. İşte bir çok kişinin evde yapamadığı ve özlemini kurduğu kuzu işkembe çorbasının tarifini sizler için veriyoruz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Kuzu işkembe çorbası için gerekli malzemeler:
 • 1 kilo kuzu işkembe
 • 1 yumurta
 • 2 çorba kaşığı un
 • 3 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı üzüm sirkesi
 • 1 tutam tuz
Üzeri için:
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 tatlı kaşığı pul biber
Kuzu işkembe çorbası yapılışı:

Bol suyla temizlenmiş ve işlemler bitirilerek hazırlanmış kuzu işkembesini düdüklü tencere içerisine koyun ve ocağın altını yakın. İşkembe üzerine bir miktar su ekleyin. Düdüklü tencerenin düdük sesi geldiğinden itibaren ocağın altını biraz kısın ve dakika tutarak 30 dakika pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve biraz dinlendirin. Sonra kapağı açarak kuzu işkembelerini çıkarın. Küçük küçük işkembeleri doğrayın. Düdüklü tenceredeki suyu ve doğranmış kuzu işkembesini başka bir tencere içerisine koyun. Ocağın altını tekrar yakarak işkembenin tuzunu ayarlayın. Kuzu işkembe suyu ile beraber kaynarken sizde başka bir kapta un ve yumurtayı iyice çırpın. Üzerine az bir miktar su ekleyerek iyice ezilmesini sağlayın. Kaynamakta olan işkembe çorbasına 1 su bardağı soğuk su ilave edin ve ocağın altını kısın. Ilık bir hal alan işkembe çorbasının suyundan bir kepçe alın ve çırpılan yumurta ve unun içerisine ilave ederek karıştırın. Karışım pürüzsüz bir hale gelince kuzu işkembe çorbasının içine yavaş ilave edin. Böylece yumurta kesilmeden işkembe çorbasına eklenmiş olur. Un ve yumurta karışımı çorbaya eklendikten sonra çorbayı devamlı olarak karıştırın. Kısık ateşte un kokusu geçene kadar iyice karıştırın. Sonrasında sarımsakları havanda dövün ve sirke ile karıştırın. Sirke ve sarımsak karışımını çorbaya ilave edip bir süre daha karıştırın. Küçük bir tencere içerisinde tereyağını eritin ve kırmızı pul biberi ilave edin. Kuzu işkembe çorbası piştikten sonra ocağın altını kapatın ve kaselere alın. Üzerine tereyağını ve biber karışımını gezdirin. Sıcak bir şekilde servis yapın. Kuzu işkembe çorbası hazır. Afiyet olsun.
]]>
İşkembe Çorbası Kaç Kalori https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-kac-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 09:49:29 +0000 İşkembe Çorbası Kaç Kalori, Türk mutfaklarında sıklıkla pişirilen bir çorba çeşididir. Hemen hemen her mutfakta karşılaşılır. İşkembe çorbası az malzemeler ile hazırlanır ve özellikle kışın tercih edilir. Her yör İşkembe Çorbası Kaç Kalori, Türk mutfaklarında sıklıkla pişirilen bir çorba çeşididir. Hemen hemen her mutfakta karşılaşılır. İşkembe çorbası az malzemeler ile hazırlanır ve özellikle kışın tercih edilir. Her yörede farklı şekillerde hazırlanır. İster terbiyeli, nohutlu, tavuklu ister salçalı olarak da hazırlanabilir. İşkembe çorbası dana etinin işkembe kısmından yapılan limonlu ve sarımsaklı bir çorbadır. Otçul hayvanlara verilen yemlerde bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zor olduğu için hayvanın midesi dört bölümden oluşur. Bu bölümlerin birincisi işkembedir. Bu bölümde sindirimin ilk evresi başlar ve bunun sonucunda oluşan dışkı burada birikir. Bu sebepten dolayı dana işkembesini çorbalarda ve yemeklerde kullanmadan önce iyice temizlemek gerekir. Hanımlar işkembe temizlemesini ve pişirmesini oldukça meşakkatli gördükleri için genellikle marketlerde hazır olarak satılanları tercih ederler. Fakat gerekli hijyen gösterildiğinde işkembeyi çorba için hazırlaması oldukça kolaydır. Bunun için işkembe bir kaba konularak önü ve arkası 4-5 kez temiz su ile iyice yıkanır. Daha sonra işkembe kaynamış su dolu tencereye alınarak harlı ateşte iyice kaynatılır. İşkembenin üzerinde bulunan kalıntıların ve kokunun yok olması için ön haşlama mutlaka yapılmalıdır. Dana işkembenin üzeri pütür pütür bir yapıya sahiptir. Bu pütürler haşlama esnasında soyulmaya başladığında işkembe tencereden alınır. Dana işkembe düz bir zemine alınarak üzeri ve kenarları bıçak yada fırça yardımıyla iyice temizlenir. Daha sonra tekrar 3-4 kez temiz suda yıkanır. İşkembeler daha sonra ister küp şeklinde ister şerit şeklinde doğranarak hazırlanır. 

İşkembe Çorbası Kaç Kalori, Besin Değerleri Nelerdir

İşkembe çorbasının besin değeri oldukça yüksektir ve bir o kadar da doyurucudur. İster ana yemek öncesi ister tek bir öğün olarak da tüketilebilir. Bazı evlerde sabah kahvaltılarında da tüketilir. Kalorisi oldukça düşüktür. Özellikle diyet yapanlar için tam bir protein deposudur. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerinin bolluğu sebebi ile vücuda enerji verir. Çocuklar başta olmak üzere kemik gelişimleri için çok faydalıdır. Aynı zamanda soğuk algınlığı, hazımsızlık, çeşitli mide rahatsızlıklarını giderir vücuda kuvvet verir. Birçok solunum yolları hastalıklarına karşı koruyan özellikleri vardır. İltihaplanmayı engelleyen çok güçlü bileşenler içerir. Bir çok uzman bu faydalarından dolayı işkembe çorbasının haftada en 1 kez tüketilmesi gerektiğini iletir. İşkembe çorbası piştikten sonra üzerine dökülen tereyağının en aza indirilmesi veya hiç kullanılmaması kalori değerini oldukça düşürecektir. ayrıca işkembe çorbası içerisinde kullanılan nohut yada tavuk gibi ek malzemeler çorbanın kalori değerinde farklılıklara sebep olur. Standart ölçülerdeki bir çorba kasesi işkembe yaklaşık olarak 100 gram civarındadır ve ortalama olarak 139 kaloridir. 

100 gram işkembe çorbasında bulunan besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:
 • 5.14 gram Protein 
 • 6.35 gram Yağ 
 • 4.93 gram Karbonhidrat 
 • 123.86 miligram Kolesterol, 221.66 miligram Sodyum, 58.29 miligram Potasyum, 22.62 miligram Kalsiyum, 54.56 miligram A Vitamini, 5.61 miligram C Vitamini ve 1.91 miligram Demir 
]]>
Kıymalı Yalancı İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/kiymali-yalanci-iskembe-corbasi.html Wed, 28 Nov 2018 11:06:32 +0000 Kıymalı yalancı işkembe çorbası, işkembe çorbasını çok seviyorum ama yapmayı pek beceremiyorum, sıkça sakatat yemek istemiyorum ya da canım işkembe çorbası istedi ama işkembe bulamadım diyenler için ideal bir tariftir. Siz Kıymalı yalancı işkembe çorbası, işkembe çorbasını çok seviyorum ama yapmayı pek beceremiyorum, sıkça sakatat yemek istemiyorum ya da canım işkembe çorbası istedi ama işkembe bulamadım diyenler için ideal bir tariftir. Size işkembe çorbasının hazzını verecektir. Akşamcıların çorbası diye ünlenmiş işkembe çorbasını sevenler bu tarifi kaçırmasın. Evde kısa sürede hazırlayacağınız çorba sizinde tarifleriniz arasında girecek. Üstelik çocuklar içinde oldukça sağlıklı ve besleyici bir çorbadır. Her anneye tavsiye edebiliriz. Kolesterol problemi olan yetişkinler içinde sağlıklı bir çorbadır. İşkembeden mahrum kalsalar da bu lezzeti tadabilecekler. Eğer kıymanız varsa hemen işe girişebiliriz. Kıymalı yalancı işkembe çorbası tarifini hemen hazırlamaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Kıymalı yalancı işkembe çorbası için gerekli malzemeler
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt
 • 150-200 gram kıyma
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 2-3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı tercihen zeytinyağı
 • Damak tadınıza göre tuz, kırmızı toz biber
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
Kıymalı yalancı işkembe çorbası yapılışı

Çorba tenceresinin içine zeytinyağını koyarak kızdırmaya başlayın. Buna kıymayı ilave ederek orta ateşte kavurun. Bunun üzerine yaklaşık 3 su bardağı kadar su ilave ederek kaynamaya bırakın. İçine tuzunu da atabilirsiniz. Bu arada bir kasede yumurtayı ve yoğurdu çırpmaya başlayın. İyice krema kıvamına gelene kadar çırpın. Buna unu ilave edin, gerekirse biraz da su katarak karıştırın. Eğer topaklanma oluyorsa, blender kullanabilirsiniz.

Ocakta kaynayan çorbanın içine dövülmüş ya da rendelediğiniz sarımsakları ve sirkeyi de ilave edin. Bu arada önceden hazırladığınız yumurtalı karışımı çorbaya ilave etmelisiniz. Bunu çorbanın içine yavaş katmalısınız. İsterseniz, içine biraz çorbadan alarak karıştırın. Böylece çorba kesik kesik olmayacaktır. Çorbanın kıvamı pürüzsüz görünmeli. Daha sonra bir taşım kaynatıp ocağın altını kapatın. Eğer çorbanın kıvamı çok koyu olduysa, içine biraz sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Kıymalı yalancı işkembe çorbası servisi için tavada kırmızı toz biberli tereyağını da kızdırın. Çorba kaselerine koyduğunuz çorbanın üzerine biberli tereyağından da koyun. Artık bu lezzetli çorbayı içebilirsiniz. Tadı gerçekten işkembe çorbasına benziyor, artık kendinizi bundan mahrum etmeyin.

Afiyet olsun.
]]>
Salçalı İşkembe Çorbası Tarifi https://www.iskembecorbasi.gen.tr/salcali-iskembe-corbasi-tarifi.html Thu, 29 Nov 2018 05:31:11 +0000 Salçalı işkembe çorbası tarifi, işkembe çorbasını genellikle daha az pişirir ve tüketiriz. Genellikle dışarıda yemeyi tercih ettiğimiz bu lezzetli çorbayı belki de yapmak zor geliyordur. Ancak arada birde olsa evde işkembe ç Salçalı işkembe çorbası tarifi, işkembe çorbasını genellikle daha az pişirir ve tüketiriz. Genellikle dışarıda yemeyi tercih ettiğimiz bu lezzetli çorbayı belki de yapmak zor geliyordur. Ancak arada birde olsa evde işkembe çorbası yapmayı deneyebiliriz. Üstelik farklı tarifler deneyerek bu lezzeti soframıza getirebiliriz. Çoğunlukla beyaz kestirmeli olarak pişirilen işkembe çorbasını bazı yörelerde salçalı da yaparlar. Sizler için bugün salçalı işkembe çorbası tarifi hazırladık. Yaparken hiç zorlanmayacaksanız. Çorbanın bütün püf noktalarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Hepinize kolay gelsin.

Salçalı işkembe çorbası tarifi için gerekli malzemeler
 • 1 kg ayıklanmış, temizlenmiş işkembe
 • 1 litre su
 • İşkembeyi yıkamak için 2-3 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 kahve fincanı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 3-4 diş sarımsak
 • Damak tadınıza uygun kırmızı pul biber ve tuz
Salçalı işkembe çorbası tarifi yapılışı

Çorbamızı hazırlamak için ilk olarak işkembeyi pişirmeye hazır hale getirelim. İşkembe çorbasında pek çok kişinin işkembenin kendine has kokusunu pek sevmediğini biliriz. Bu nedenle ayıklanmış ve temizlenmiş aldığımız işkembeyi içine biraz un koyduğumuz suyun içinde elimizle iyice yıkıyoruz. Ama daha önce işkembeyi bol suyla birkaç defa yıkamayı unutmayın. Un işkembenin kokusunu kolayca alacaktır. Hem de piştiğinde beyaz olmasını sağlayacak. Daha sonra işkembeyi hiç doğramadan ya da iri parçalar halinde düdüklüye koyun. Düdüklü dışında başka tencerede işkembeyi pişiremezsiniz. İçine bir litre kadar su koyun ve ocağa alın. Yaklaşık 45 dakika kadar işkembeyi pişirin. Bu sürede işkembe istediğiniz yumuşaklıkta olacaktır.

Pişen işkembeyi süzün ve suyunu kenara ayırın. İşkembeleri biraz ılındığında küçük doğramaya başlayın. Çorbayı pişireceğiniz tencereye sıvı yağı ve unu koyarak kavurmaya başlayın. Üzerine domates salçasını, kırmızı pul biberi ve tuzu ilave edin. İşkembeyi kaynattığınız suyu süzerek içine koyun. Kaynadığında doğradığınız işkembeleri ve dövülmüş sarımsakları ilave edin. Salçalı işkembe çorbası tarifi bir taşım kaynadığında, ocağı kapatın. Çorba kaselerine aldığınız çorbanın üzerine tavada kızdırdığınız tereyağını gezdirin. Yanında limon suyu ya da sirke ile birlikte salçalı işkembe çorbası tarifi servise hazır edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Rüyada İşkembe Görmek https://www.iskembecorbasi.gen.tr/ruyada-iskembe-gormek.html Thu, 29 Nov 2018 18:06:59 +0000 Rüyada işkembe görmek, Rüyayı gören kişiyi sıkıntıların beklediğine uzun ve zahmetli gönlerin kendisini beklediğine delalettir. Rüyayı gören kişinin sakin ve düzgün giden hayatının tersine çevrileceği, sorunlar ya Rüyada işkembe görmek, Rüyayı gören kişiyi sıkıntıların beklediğine uzun ve zahmetli gönlerin kendisini beklediğine delalettir. Rüyayı gören kişinin sakin ve düzgün giden hayatının tersine çevrileceği, sorunlar yaşamaya başlayacağı ve bu sorunlarla baş etmesinin oldukça zor olacağına, huzurunun kaçacağına, çevresinde bulunan yakın ve uzak kişilerle arasının bozulacağına delalet eder. Kötü bir anlam içeren işkembe talihsizlik olarak tecrübe edilmiştir. Rüyada işkembe görmek, aksiliklerin yaşanacağına ve hayatın rüya sahibini sıkacağına işaret etmektedir.

Rüyada işkembe temizlemek, Rüya sahibinin adının karışacağı karışık bir olayın yaşanacağına ve bu şaibeli olaydan rüya sahibinin aklanarak alnının teriyle çıkacağına işaret eden rüyada işkembe temizlemek, aynı zamanda rüya sahibi için hayırlı olarak yorumlanır. Rüyayı gören kişinin etrafındaki kişiler tarafından ödüllendirileceğine delalet etmektedir.

Rüyada işkembe pişirmek, rüyayı gören kişinin bir karar vereceğine ve bu kararın geleceği için olumlu sonuçlar doğuracağına, verdiği karar hangi noktadaysa o yönde başarılı olacağına ve ileriki hayatının vereceği bu karar nedeniyle bolluk ve bereketle geçeceğine işaret etmektedir.

Rüyada İşkembe Görmek

Rüyada işkembe dolması görmek, rüya sahibini çok mutlu edecek bir haber alacağına ve bu haber sayesinde kişinin çok heyecanlanacağına ve bu heyecanı nedeniyle alacağı haber için bir an önce hazırlığa başlayacağına ve önünde güzel günler olduğuna delalet etmektedir.

Rüyada işkembe çorbası görmek, Rüyayı gören kişinin işinde hızlı ve doğru bir karar vereceğine ve bu karar sayesinde karşısındaki rakiplerine üstünlük sağlayacağına ve iş hayatında çok başarılı olacağına işaret etmektedir.

Rüyada işkembe çorbası içmek, genellikle kısmetin artacağına yorumlanır. Rüyada görülen işkembe çorbasını içmek ise rüyayı gören kişinin eline geçeceği kazancın bol miktarda olduğuna işaret eder. Rüya sahibi gece gündüz çalışarak büyük bir proje sayesinde rakiplerini imrendirecek başarıları elde edeceğine ve oldukça büyük paralar kazanacağına delalet etmektedir.

Rüyada işkembe doldurmak, rüya sahibinin tembelliğine ve miskinliğine yorumlanmaktadır. Çalışıp başarılı olmak yerine çalışmayıp yokluk çekeceğine ve büyük sıkıntılar yaşayacağına işaret etmektedir.

]]>
İşkembe Çorbasının Faydaları https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasinin-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 02:51:11 +0000 İşkembe çorbasının faydaları, Türkiye de en çok sevilen ve tüketilen çorbalar arasındadır. Anadolu insanı o kadar çok sevdiğinden mi yoksa! Hanımların evi kokutur diye evde pişirmek istememelerinden midir bilinmez a İşkembe çorbasının faydaları, Türkiye de en çok sevilen ve tüketilen çorbalar arasındadır. Anadolu insanı o kadar çok sevdiğinden mi yoksa! Hanımların evi kokutur diye evde pişirmek istememelerinden midir bilinmez ama, Türkiye'nin hemen her bölgesinde tıpkı pideci ve kebapçıların olduğu gibi sadece işkembe ve kelle paça çorbası yapan işletmeler bulunur. Gündüzleri karınlarını sağlıklı bir şeylerle doyurmak isteyenlerin, geceleri ise alkol almışların, meyhaneden çıktıktan sonraki uğrak yeridir, işkembeciler.

İşkembe çorbası Türklere özgü bir çorba mıdır

İşkembe çorbası Türk mutfağına, Osmanlı zamanında, Trakya bölgesinde yaşayan Arnavutlar ve Bulgarlardan geçmiştir. Osmanlı zamanında Balkanlar Osmanlı toprağı olduğu için, balkan sofrasının bir yansıması olarak, Türk sofra kültüründe yer etmiştir. Sadece Bulgarlar ve Arnavutlar tarafından değil, Avrupa'nın bir çok ülkesinde işkembe çok fazla tüketilmektedir. Yani kısaca belirtmek gerekirse, Türk sofralarına işkembe çorbası Avrupa mutfağından geçmiştir. Avrupa birliğindeki bazı ülkelerde yasak olduğu söylense de Avrupa'nın derdi işkembe ile değil, hijyenik olarak temizlenmesi iledir. Ayrıca işkembe, Japonya mutfağında da çok sevilen ve oldukça fazla tüketilen bir gıda maddesidir. 

İşkembe Çorbasının Faydaları


İşkembe çorbasının faydaları nelerdir
 • İşkembenin cinsel gücü artırdığı ve iktidarsızlığı ortadan kaldırdığı söylenmektedir.
 • İşkembenin içerisinde bulunan pepsin maddesi, midenin asidini alarak midenin rahatlamasını sağlar.
 • Alkol almış birisine işkembe çorbası verilirse, midesindeki alkolün etkisini azaltır ve sarhoşa bir miktar ayıklık verir.
 • Protein değeri çok yüksek bir çorba olduğu için, gelişme çağındaki çocukların gelişimleri için çok faydalıdır.
 • İşkembede bulunan bol miktardaki çinko, vücudu savunan hücrelerin daha aktif olarak çalışmasını sağladığı için hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Eğer birde sirke ve limon ile içilirse çok daha faydalı hale gelir.
 • Enerji verir. İşkembe çorbası içen işkembe içtikten sonra dinçlik hisseder.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için, kışın grip, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca hasta olanlara verilirse hastalıklarının tedavisine destek olur ve daha çabuk iyileşmelerini sağlar.
 • İşkembe çorbası kolesterol dostudur ve bilinenin aksine kolesterolü dengeleyici etkisi vardır.
 • Eklem ve romatizma hastalarının bol bol işkembe çorbası tüketmeleri ağrılarını azaltmada çok fayda sağlamaktadır.
 • Hangi türü olursa olsun kanser hastalığının her çeşidine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kanser hastaları bol miktarda işkembe çorbası içerlerse hastalıktan dolayı ölen yararlı hücrelerin, yapılanmasında olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.
]]>
İşkembe Nasıl Pişirilir https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-nasil-pisirilir.html Sat, 01 Dec 2018 01:38:32 +0000 İşkembe Nasıl Pişirilir, öncelikle iyice kazınarak bembeyaz olan işkembenin bol su altında iyice temizlenmesi gerekir. Zor ve meşakkatli bir temizleme sürecinden geçen işkembenin iyice temizlendiğine emin olduğunuz İşkembe Nasıl Pişirilir, öncelikle iyice kazınarak bembeyaz olan işkembenin bol su altında iyice temizlenmesi gerekir. Zor ve meşakkatli bir temizleme sürecinden geçen işkembenin iyice temizlendiğine emin olduğunuz işkembenin daha kolay pişmesi için basınçlı tencere kullanılması oldukça mantıklıdır. Bu nedenle temizlenen işkembeleri basınçlı tencerenin içine aldıktan sonra üzerini 2-3 parmak aşana kadar ılık su ilave edip ocağa koyarak kaynamaya bırakalım. Kaynamakta olan işkembe suyunun üzeri köpük küpük kabaracaktır bu köpükleri bir kepçe yardımıyla tencerenin üstünden alarak temizleyelim. köpük oluşumu birkaç kez olacaktır köpüklenme tamamlandıktan sonra kaynamakta olan işkembe suyunu süzdürerek döktükten sonra basınçlı tenceredeki işkembelerin üzerine yeniden ılık su ilave ederek kaynamaya bırakalım. Basınçlı tenceredeki işkembeler kaynadıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak işkembeleri yarım saat kadar yumuşayarak pişmeleri için kaynatalım.>

İşkembe pişirmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 1 kg temizlenmiş dana işkembe
 • Yeteri kadar su
 • Yeteri kadar tuz
 • Terbiyesi İçin
 • 1 küçük kase yoğurt
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 adet limon suyu
 • 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi
 • 3 çorba kaşığı un

Sosu İçin

 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı toz biber

İşkembe Nasıl Pişirilir Hazırlanışı

İşkembe çorbası hazırlığımıza öncelikle temizlenmiş 1 kg dana işkembeyi bol suda birkaç su iyice yıkadıktan sonra işkembeleri basınçlı tencereye ilave edelim. Üzerini 2 parmak aşacak kadar ılık su, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı kadar sirke ilave ederek ocağa koyalım ve basınçlı tencerenin kapağını kapatmadan işkembelerin kaynamasını bekleyelim. İşkembe suyu kaynadıktan sonra üzeri köpüklenecektir. Oluşan köpükleri bir kepçe yardımıyla toplayıp atarak temizleyelim. Kaynamakta olan işkembe suyunda bir kaç kez bu köpüklenmeler meydana gelecektir her seferinde köpükleri alarak temizledikten sonra köpüklenme tamamlanınca tenceredeki kaynamakta olan işkembe suyunu süzdürerek dökelim. Ardından basınçlı tenceredeki işkembelerin üzerine tekrar ılık su ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave ederek ocağa koyalım ve basınçlı tencerenin kapağını kapatarak işkembeleri 30-35 dakika kadar yumuşayıncaya kadar pişirelim. 

Ardından Basınçlı tencerede pişen işkembeleri haşlama suyunun içinden çıkartarak kesme tahtasına alıp küçük kareler şeklinde doğrayalım. Kare şeklinde doğranmış işkembeleri tekrar işkembe suyunun içine alıp ocağa koyarak kısık ateşte kaynamaya bırakalım. Bizde bu arada işkembe çorbamızın terbiyesini hazırlayalım.

Terbiyesi için uygun bir kabın içine 1 adet yumurta sarısı, 1 küçük kase kadar yoğurt, 3 çorba kaşığı kadar un ve yarım çay kaşığı kadar su ilave ederek karışımı iyice çırpıp pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım. Pürüzsüz kıvama gelen terbiyenin üzerine kaynamakta olan işkembe suyundan bir çorba kepçesi kadar ilave edip iyice karıştırıp kaynamakta olan işkembelerin üzerine karıştırarak yavaş yavaş ekledikten sonra çorbamızı kısık ateşte  6-7 diş dövülmüş sarımsak ilave ederek 15 20 dakika kadar kaynatmaya devam edelim. Çorbamız kaynarken bizde üzeri için küçük bir tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı ilave ederek ocağa alıp yağın erimesini sağlayalım. Eriyerek kızan yağın üzerine 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı toz biber ekleyip karıştırarak yağı ocaktan alarak çorbamızın üzerine döktükten sonra çorbayı ocaktan alalım. Hazır hale gelen işkembe çorbamızı sıcak sıcak kaselere alalım ve servis esnasında üzerine limon suyu ve sirke ilavesiyle tatlandırarak servis yapalım. Afiyet olsun.

]]>
Tuzlama İşkembe Nasıl Yapılır https://www.iskembecorbasi.gen.tr/tuzlama-iskembe-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 02:59:31 +0000 Tuzlama İşkembe Nasıl Yapılır, protein değeri oldukça yüksek olan işkembe tuzlama soğuk kış aylarında hem bağışıklık sistemine iyi gelmesinin yanı sıra içerdiği çinko oranı ile vücut sağlığı için old Tuzlama İşkembe Nasıl Yapılır, protein değeri oldukça yüksek olan işkembe tuzlama soğuk kış aylarında hem bağışıklık sistemine iyi gelmesinin yanı sıra içerdiği çinko oranı ile vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca oldukça lezzetli olan işkembe tuzlama soğuk kış günlerinin vaz geçilmezleri arasındadır.

Tuzlama İşkembe İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kg temizlenmiş dana işkembe
 • 6-7 diş sarımsak
 • Yeteri kadar üzüm sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • Yeteri kadar tuz

Tuzlama İşkembe Terbiyesi İçin

 • 2 tane yumurta sarısı
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çay bardağı su

Tuzlama İşkembe Üzeri İçin

 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Tuzlama İşkembe Nasıl YapılırTuzlama İşkembe Hazırlanışı

Tuzlama işkembe hazırlamaya ilk olarak kazınarak iyice temizlenmiş 1 kg dana işkembeyi ılık ve bol suda 5-6 deva yıkayarak başlayalım. Ardında iyice yıkanan işkembenin üzerinde topaklanmış fazla yağları da elimizle kopartarak atalım. Ardından iyice temizlendiğinden emin olduğumuz işkembeleri iri parçalar halinde basınçlı tenceremizi koyup üzerini 2-3 parmak aşacak kadar su ilave ederek ocağa koyalım. Kaynamaya başlayan işkembe önce köpürecektir. Oluşan köpükleri bir kepçe yardımıyla birkaç kez toplayarak alalım ve bu işleme tencerede köpük kalmayıncaya kadar devam edelim.Köpükleri alınarak kaynamaya başlayan işkembelerin bulunduğu basınçlı tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kadar işkembeler yumuşayıncaya kadar pişirelim.Ardından yarım saat sonrasında yumuşayan işkembeleri ocaktan alarak ilk sıcaklığının çıkması için beklemeye bırakalım. Bekletilerek ılıyan işkembeleri kesme tahtasına çıkartıp tuzlama yapmak için küçük kareler şeklinde doğrayalım. Doğradığımız işkembeleri tekrar tencereye işkembe suyunun içine atalım.

İşkembe tuzlama terbiyesi için uygun bir kaseye 2 adet yumurta sarısını bir çatal yardımıyla iyice çırpalım. Üzerine 2 çorba kaşığı un ve 2 çorba kaşığı yoğurt ekledikten sonra tekrar iyice çırparak pürüzsüz bir kıvam elde edip üzerine 1 çay bardağı suyu zar azar ilave ederek terbiyeyi inceltelim. İncelen terbiyenin üzerine ılık işkembe suyundan bir kepçe kadar ilave edip ılıştırdıktan sonra hazır hale gelen terbiyeyi tuzlamanın üzerine yavaş yavaş karıştırarak dökelim. Tuzlamayı tekrar ocağa koyarak kaynamaya bırakıp iyice kaynatalım. Tuzlamayı ocaktan almadan 5 dakika kadar önce 5-6 diş sarımsağın kabuklarını soyduktan sonra iyice döverek tencereye ekleyip bir iki taşım kaynattıktan sonra tuzunu kontrol ederek ocaktan alalım. 

işkembe tuzlamanın üzeri için küçük bir tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı ilave ederek yağın eriyerek kızmasını sağladıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ekleyerek yağı kızgın yağı ocaktan alarak hazır hale gelen işkembe tuzlamanın üzerine gezdirerek dökelim. Servis esnasında kaselere alınan işkembe tuzlamanın üzerine sirke, limon suyu ve kırmızı pul biber ekleyerek servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
İşkembe Çorbası Sosu https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-sosu.html Sat, 01 Dec 2018 23:54:24 +0000 İşkembe Çorbası Sosu, kolaydır. Kış sofralarının Birinci alternatif çorbası olan işkembe çorbası enerji ve vitamin deposudur. Bu çorbanın kendine has bir lezzeti vardır ve bu lezzeti artırıcı birçok da katkı İşkembe Çorbası Sosu, kolaydır. Kış sofralarının Birinci alternatif çorbası olan işkembe çorbası enerji ve vitamin deposudur. Bu çorbanın kendine has bir lezzeti vardır ve bu lezzeti artırıcı birçok da katkı malzeme bulunmaktadır. Vitaminini artırmak için kullanılan sirke, sarımsak ve diğer malzemeler aynı zamanda lezzetini de artırır. Özellikle gece gezmeyi sevenler bu çorbayı satan dükkan arayışına girerler. Çünkü işkembe çorbası bir alışkanlıktır. Bu harika çorba sabah kahvaltısında da tüketilebilir. Böylece çorbayı içen herkes güne enerji dolu başlarlar. Saklama koşulları normal yemeklerden farksızdır. Buzdolabı dışında 12 saat kadar bozulmadan bekler. Yine buzdolabında 2 gün süreyle bekleyebilir. Çocuklar için çok vitaminli bir çorbadır. Çalışan hanımlar bu çorbanın işkembe kısmını önceden kaynatıp dondurucuda saklayabilirler ve ihtiyaç duyulduğunda çıkarılıp buzlu bir şekilde tekrar pişirilebilir. Böylece zamandan tasarruf olmuş olur. Biz bu tarifinizde işkembe çorbasının kendisi ile birlikte sosunun tarifini de vereceğiz.

İşkembe Çorbası Sosu İçin Malzemeler:

 • 4 çorba kaşığı elenmiş un
 • 4 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber

Çorbası İçin:

 • 1 kg temizlenmiş işkembe
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi

Hazırlanışı:

Çorbanın hazırlık aşamasına ilk olarak sosu yapmakla başlayalım. Cam bir kâsenin içerisine ilk olarak unu eleyip koyalım. Unun üzerine yoğurdu ilave edip pürüz kalmayacak şekilde çırpalım. Çırpma esnasında çırpma teli kullanılırsa topaklanma olmaz ve çorba başarılı sonuçlanır. Elde etmiş olduğumuz karışıma limonun suyunu sıkıp koyalım. Sosun içerisine son malzemeler olan tuz ve karabiberi de ilave edip çırpalım. Sos tamamlanmıştır.

İşkembe Çorbası Sosu

Sosu beklemeye alalım ve derin bir tencerenin içerisine temizliğinden emin olunan işkembeleri koyalım. İşkembeleri üzerini hafif geçecek şekilde su ile kaynamaya hazırlayalım. 30 dakika boyunca kaynatmış olduğumuz işkembeleri süzelim. Bir süre soğutmamız halinde doğrama esnasında ellerimiz zarar görmeyecektir. Ilık hale gelmiş olan işkembeleri kesme tahtası üzerinde küçük küçük küpler halinde doğrayalım. Yine çorbanın bütün malzemelerini alacak derinlikte bir tencerenin içerisine sıvı yağı ve tereyağını koyup üzerine işkembeyi ilave edelim. Şöyle bir çevirdiğimiz işkembenin suyunu ilave edip pişirme işlemini başlatalım. Sarımsakları soyup rendenin küçük kısmı ile rendeleyelim. Rendelemiş olduğumuz sarımsakları tencereye ilave edip son olarak sirkeyi de koyalım. Tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyelim. Kaynamaya başlayan çorbanın içerisinden bir kepçe ile su alalım ve hazırlamış olduğumuz sosun içerisine koyalım. Bu işlemi sos iyice sıcak olana kadar sürdürelim. Sos belli bir ısıya geldiğinde sosu tencere de kaynamakta olan çorbaya ilave edelim. Sosu koyduktan sonra karıştırmak şartı ile çorbayı bir süre daha kaynatalım. Bu süre 5 dakikadır. Süre dolduktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve çorbayı 10 dakika dinlenmeye alalım. Dinlenme aşamasını da tamamlamış olan soslu işkembe çorbası servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 22:59:37 +0000 İşkembe çorbası genellikle sığır işkembelerinden yapılan bir çorba türüdür.Ülkemizde yapılan işkembe çorbası Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Romanya ülkelerinde yapılan işkembe çorbasına çok benzerdir. İşkembe çorbası genellikle sığır işkembelerinden yapılan bir çorba türüdür.Ülkemizde yapılan işkembe çorbası Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Romanya ülkelerinde yapılan işkembe çorbasına çok benzerdir.


Kullanılacak malzemeler :
 • 2 koyun işkembesi 
 • 1 şirden
 • 1 bumbar
 • Yarım baş sarımsak
 • 1 Limonun kabuğu
 • Yeteri kadar tuz
 • 32 Bardak su
Terbiyesi için;
 • 1 kahve fincanı un 
 • 1 limon suyu
 • 1,5 çorba kaşığı margarin
 • 3 yumurtanın sarısı
 • 3/4 bardak süt
Üstüne dökmek için;
 • yarım bardak sirke
 • 4-6 diş sarımsak
Yapılışı;
İşkembe ve şirden kaynar suyla iyice yıkandıktan sonra kazınır ve yine bol kaynar suyla birkaç sefer yıkanıp işkembeler el büyüklüğünde,şirden de yarım parmak uzunluğunda parçalara doğranır.Bumbar ters çevrilip bol suda bir kaç defa iyice yıkanır.Daha sonra bol tuzla bir kaç kez ovulur.Her ovmadan sonra soğuk suyla yıkanır(son yıkamadan sonra suya yarım limon suyu katılır).Daha sonra ters çevirip eski duruma getirilir ve tekrar yıkanarak küçük parçalar halinde şeklinde doğranır.

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır
Doğradığımız işkembe,yarım parmak boyunda parçalara kesilmiş bumbar ve şirden büyükçe bir tencereye konur.İç kabuğu çıkmış yarım baş sarımsak iyice yıkanıp bir çorba kaşığı tuz ve limonun kabuğuyla birlikte işkembenin üzerine atılır.32 bardak da su ilave edildikten sonra tencere yüksek ateşe konur.Su kaynayınca üzerindeki köpükler birikmeye başlar.Bunlar kevgirle alınıp atılır.

Suyun üzerinde köpük bitince tencerenin kapağı kapatılıp ocağın altı kısılır.İşkembe,şirden ve bumbar kulak memesi kıvamına gelene kadar en az 4-6 saat pişirilir.İşkembeler pişince tencerede kalan su 7 bardaktan fazla ise  tencerenin kapağı açılır,ateşin ısısı arttırılır ve suyun fazlası buharlaşıp 7 bardak oluncaya kadar kaynatılır.Tenceredeki su 7 bardaktan az ise o zaman da yeteri kadar sıcak su eklenir,bir kere daha kaynatıldıktan sonra işkembe,bumbar ve şirden parçaları tencereden kevgir yardımıyla çıkarılır.isteğe göre çok ince yada büyük doğranır.
Sonra kıyılmış işkembe,şirden ve bumbarlar tekrara tencereye koyulur ve ocağın altı iyice kısılır.Bir tavaya margarin koyup eritilir.Yağ eriyince ateşten alınıp bir yandan hızlı bir şekilde karıştırılırken sıcak süt ve un katılır.

Karışım ılıktan daha soğuk hale gelince bir yandan hızlı hızlı karıştırılırken içerisine yumurta atılır.Tuz ve limon suyu da eklendikten sonra hızlı bir şekilde karıştırmaya devam edilir.Bu arada işkembe suyundan biraz bu karışımın içerisine dökülür.
Böylece terbiye iyice ısınınca bu sefer tenceredeki hızlı bir şekilde karıştırılırken terbiye üzerine dökülür.Ateşin ısısını orta ısıya getirilir ve karıştırılmakta olan işkembe kaynar kaynamaz tencere ocaktan alınır.

Kevgirle sarımsak ve limon kabuğu  içerisinden çıkarıldıktan sonra işkembeler ve suyu tabaklara veya kaselere bölünü ve sıcak servis yapılır. 

]]>
Nohutlu İşkembe https://www.iskembecorbasi.gen.tr/nohutlu-iskembe.html Mon, 03 Dec 2018 07:57:30 +0000 Nohutlu İşkembe, işkembe çorbası aslında Türklere ait bir çorba çeşidi idi ancak günümüzde balkanlarda ve dünyanın birçok ülkesinde  de sevilerek tüketilmektedir. Bizler millet olarak işkembe çorbasına düşk Nohutlu İşkembe, işkembe çorbası aslında Türklere ait bir çorba çeşidi idi ancak günümüzde balkanlarda ve dünyanın birçok ülkesinde  de sevilerek tüketilmektedir. Bizler millet olarak işkembe çorbasına düşkünlüğümüz nedeni ile çorbayı zenginleştirmek ve daha da lezzetli bir hale getirmek adına işkembe ile birlikte bazı besinleri karıştırarak değişik tatlar elde ederiz. İşte nohutlu işkembe de bu lezzetlerden sadece bir tanesi. Lezzeti ve besleyici değeri oldukça yüksek olan nohutlu işkembe tarifini denemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Nohutlu İşkembe İçin Gerekli Malzemeler

 • 250 gr nohut
 • 2 adet koyun işkembesi
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 4 çorba kaşığı tereyağı
 • 5-6 diş sarımsak
 • 4 su bardağı işkembe suyu
 • 18 su bardağı normal su
 • 1 adet limon suyu
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz

Nohutlu İşkembe Hazırlanışı

Nohutlu işkembe hazırlamaya ilk olarak 2 adet koyun işkembesini sıcak su yardımıyla iyice yıkadıktan sonra bir bıçak yardımıyla kazıyarak başlayalım. İyice temizlenen işkembeleri tekrar birkaç defa daha sıcak su ile yıkayarak el büyüklüğünde doğrayalım. Doğranmış işkembeleri basınçlı tencereye koyduktan sonra üzerine 18 su bardağı ılık su, 5-6 diş kabukları soyulmuş sarımsak ve yeteri kadar tuz ilave ederek tencereyi ocağa koyalım. İşkembeleri 20-25 dakika kadar basınçlı tencerede pişmeye bırakalım. İşkembeler piştikten sonra kesme tahtasının üzerine alalım ve küçük parçalar şeklinde doğrayalım ve tenceredeki işkembe suyunu bir süzgeç yardımıyla süzerek bir kenarda bekletelim.

Nohutlu İşkembe

Daha sonra bir gece önceden tuzlu suda ıslatılmış 250 gr nohudun ıslama suyunu süzerek nohutları bol suda birkaç kez iyice yıkayalım ve basınçlı tencereye koyalım. Nohutların üzerini 2 parmak kadar su ilave ederek ocağa koyarak 20-25 dakika kadar nohutlar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Pişen nohutların haşlama suyunu süzdürerek bir kenarda bekletelim.

İşkembeler ve nohut hazır hale geldikten sonra uygun bir tencereye 4 çorba kaşığı tereyağını ekleyerek ocağa koyarak yağın erimesini sağlayalım. Eriyen yağın üzerine 2adet orta boy kuru soğanın kabuklarını soyarak ince yemeklik doğrayarak ilave edelim ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım. Kavrulmakta olan soğanların üzerine 1 çay kaşığı karabiber, yeteri kadar tuz ve süzdürerek beklettiğimiz işkembe suyundan 4 su bardağı ilave ederek işkembe suyunun kaynamasını sağlayalım. Kaynayan işkembe suyunun üzerine haşlanarak süzdürülmüş nohutları ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatarak 10-15 dakika kadar orta ateşte pişmeye bırakalım. Gerekiyorsa tencereye biraz daha işkembe suyu ilave edebilirsiniz. Ardından kaynamakta olan nohutların üzerine doğranmış işkembeleri de ilave ederek 10-15 dakika kadarda işkembelerle nohutları birlikte kaynatarak tencereyi ocaktan alıp sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
Tavuklu İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/tavuklu-iskembe-corbasi.html Tue, 04 Dec 2018 02:55:48 +0000 Tavuklu İşkembe Çorbası, sonbahar ve kış aylarında protein değeri oldukça yüksek olan bu leziz çorba soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra gribe ve soğuk algınlığına kar Tavuklu İşkembe Çorbası, sonbahar ve kış aylarında protein değeri oldukça yüksek olan bu leziz çorba soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra gribe ve soğuk algınlığına karşı başvurulması gereken şifa kaynağı çorbalar arasında olan bu leziz  ve sağlıklı çorba ile akşam yemeklerinizi şölene çevirebilirsiniz.

Tavuklu İşkembe Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 adet tavuk göğüs eti veya but
 • 4-5 diş sarımsak
 • 1 adet limon suyu
 • 3 çorba kaşığı sirke
 • 4 su bardağı su

Tavuklu İşkembe Çorbası Terbiyesi İçin

 • 2 su bardağı dolusu yoğurt
 • 1 tane yumurta
 • 2 çorba kaşığı un
 • Yarım su bardağı su

Tavuklu İşkembe Çorbası Servis Esnasında

 • 1,5 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Tavuklu İşkembe ÇorbasıTavuklu İşkembe Çorbası Hazırlanışı

Tavuklu işkembe çorbası hazırlığımıza öncelikle 2 adet kemikli tavuk göğüs etlerini haşlayarak başlayalım. Uygun bir tencereye tavuk etlerini alarak üzerine 4 su bardağı su ve yeteri kadar tuz ilave ederek etler yumuşayıncaya kadar haşlamaya bırakalım. Tavuk etleri iyice piştikten sonra kemiklerini ayırarak didikleyelim. Ardından haşlama tavuk suyunu süzdürerek didilmiş tavuk etleriyle birlikte bir tencereye alalım ve üzerine 3 bardak sıcak su ilave ederek kaynamaya bırakalım.

Tavuklu işkembe çorbamızın terbiyesi için uygun bir kabın içine 2 su bardağı yoğurt, 2 çorba kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı ve yarım su bardağı su  ilave ederek karışımı iyice çırpalım. Ardından kaynamakta olan çorbanın suyundan bir kepçe yardımıyla alarak terbiyeye ilave edip karıştırarak kaynamakta olan çorbaya yavaş yavaş ekleyerek çorba kaynayıncaya kadar sürekli karıştıralım. Çorba kaynamaya başladıktan sonra üzerine 4-5 diş ezilmiş sarımsak, 2 çorba kaşığı kadar sirke ve 1 adet limon suyunu ekleyerek çorbayı birkaç taşım daha kaynatarak ocaktan alalım.

Tavuklu işkembe çorbamızın üzeri için küçük bir tavaya 1,5 çorba kaşığı tereyağını ilave ederek kısık ateşte yağı eriterek kızdıralım. Kızarak cızırdamaya başlayan tereyağının üzerine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ekleyip karıştırarak yağı ocaktan alalım. Pişerek servise hazır hale gelen tavuklu işkembe çorbamızı servis kaselerine koyduktan sonra üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirerek sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
Yoğurtlu İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/yogurtlu-iskembe-corbasi.html Tue, 04 Dec 2018 23:37:58 +0000 Yoğurtlu İşkembe Çorbası, soğuk kış akşamlarında içinizi ısıtacak bu leziz ve sağlık deposu olan yoğurtlu işkembe çorbası ile sevdikleriniz ve kendiniz için şahane bir çorba ziyafeti hazırlayabilirsiniz. So Yoğurtlu İşkembe Çorbası, soğuk kış akşamlarında içinizi ısıtacak bu leziz ve sağlık deposu olan yoğurtlu işkembe çorbası ile sevdikleriniz ve kendiniz için şahane bir çorba ziyafeti hazırlayabilirsiniz. Soğuk algınlığı ve grip ilacı olan bu leziz ve sağlıklı yoğurtlu işkembe çorbası büyük küçük herkesin beğenisini toplayacaktır.

Yoğurtlu İşkembe Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kg temizlenmiş dana işkembesi
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 çorba kaşığı sirke
 • 3 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 4-5 iri diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 5-6 su bardağı haşlanmış işkembe suyu
 • Yeteri kadar tuz

Yoğurtlu İşkembe  Çorbası Hazırlanışı

Yoğurtlu İşkembe ÇorbasıYoğurtlu işkembe çorbası hazırlamaya öncelikle  temizlenmiş 1 kg dana işkembeyi bol suda birkaç su iyice yıkayarak başlayalım. İyice yıkanarak temizlenen işkembeyi düdüklü tencereye alarak üzerine 5-6 su bardağı soğuk su ve yeteri kadar tuz ilave ederek ocağa koyalım. Kaynayan işkembe suyunun üzeri köpüklenecektir bu köpükleri bir kepçe yardımıyla bir süre alarak dışarıya atalım. Kaynayan işkembe suyu artık köpüklenmiyorsa düdüklü tencerenin kapağını kapatarak işkembenin yumuşayarak pişmesi için yarım saat kadar pişmeye bırakalım. Ardından bu süre sonunda pişen işkembeleri tencereden çıkartarak kesme tahtasının üzerine alalım ve küçük küpler şeklinde doğrayalım.

Daha sonra yoğurtlu çorbanın terbiyesini hazırlamak için uygun bir kabın içine 2 çorba kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı ve 2 su bardağı yoğurdu ekleyerek tüm karışımı pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice çırpalım. Hazır hale gelen terbiyeyi işkembe suyunun içine karıştırarak yavaş yavaş ilave ederek çorba tenceresini ocağa koyarak çorba suyunun kaynayarak kıvam almasını sağlayalım. Kaynayarak koyu bir kıvam alan terbiyenin içine doğranmış işkembeleri ilave ederek kaynatmaya devam edelim. Kısık ateşte kaynamakta olan çorbanın üzerine 4-5 diş ezilmiş sarımsaklar, 3 çorba kaşığı sirke,1 adet limon suyu ve yeteri kadar tuz ilave edilip karıştırarak birkaç taşım daha kaynatarak çorbayı ocaktan alalım.

Yoğurtlu işkembe çorbamızın üzeri için küçük bir tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı ve 3 çorba kaşığı sıvı yağı ekleyerek tavayı ocağa koyarak tereyağın eriyerek kızmasını sağlayalım. Tereyağı kızararak cızırdamaya başladıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ve 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave edip karıştırarak tavayı ocaktan alalım. Hazır hale gelen yoğurtlu işkembe çorbamızı servis kaselerine koyduktan sonra üzerine kızdırılmış yağ gezdirerek sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun... 

]]>
İşkembe https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe.html Wed, 05 Dec 2018 09:34:10 +0000 İşkembe, Ot ile beslenen hayvanların mideleri 4 odadan oluşur. Bunun sebebi yedikleri otlarda bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zordur. Bu sindirimi sağlamak için hayvanın midesi 4 odadan oluşur ve her oda kendi enzimleriy İşkembe, Ot ile beslenen hayvanların mideleri 4 odadan oluşur. Bunun sebebi yedikleri otlarda bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zordur. Bu sindirimi sağlamak için hayvanın midesi 4 odadan oluşur ve her oda kendi enzimleriyle sindirimi gerçekleştirir. Bu odalardan ilki ise İşkembedir. Bu konumuzda sizlere işkembenin ne olduğu, İşkembenin nasıl temizleneceği, İşkembe tarifleri gibi konularda destekleyici bilgiler vermeye çalışacağım.

İşkembe nedir

 Ön sözde bahsettiğim gibi işkembe ot obur hayvanların midelerinin 4 odasından ilkidir. Bu odada sindirimin ilk halkası başlar. İşkembe bu ilk sindirim sırasında kendi enzimlerinin sindire bildiği her şeyi sindirerek bünyesinde tutar. İşkembe  Sindiremediği kısımları ise diğer odalara göndererek optimum sindirimi sağlamayı amaçlar. Bu sindirim sırasında açığa çıkan yararlı mineraller ve vitaminler kana karışarak vücudun diğer kısımlarına taşınır. Bu taşıma işlemi sonrası yararlı vitaminler ve mineraller diğer organlara ulaşır ve sindirilmiş kısımda kalan artıklar işkembede kalarak dışkıyı oluşturur. Bu da bize işkembenin içinde hayvan pisliği olduğunu gösterir.

İşkembe Temizliği Nasıl Yapılır
İşkembe 
 Bilindiği üzere yemeklerde kullanılmak üzere işkembe kesim sonrası hayvanların midesinden ayrılır. Bu ayrım sırasında işkembenin içindeki katı besinin iyice temizlenip işkembeden ayrılması gerekir. Bu ayrım genellikle yerleşim yerinden uzakta yapılmalıdır. Bunun sebebi ise işkembenin içindeki dışkının kokusunun insanları rahatsız etmesidir. Eğer işkembenin içindeki katı dışkı çıkarılınca temizlendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl temizlik bu aşamada başlar. Bu temizlik 6 aşamadan oluşmaktadır.
 • Temizlenmeye hazır olan işkembenizi arkalı önlü olarak 3 veya 4 defa yıkayınız. 
 • Daha sonra işkembenizi derin bir tencereye koyup, içine tüm işkembe suya batacak şekilde su doldurunuz. Daha sonra suyu el dayanacak kadar ısıtınız.
 • İşkembe ısınırken zaman zaman işkembenin altı üste gelecek şekilde karıştırınız.
 • İşkenbenizin üzerindeki pütürtüler soyulmaya başladığında işkembenizi ateşten alın.
 • İşkembenizi düz bir konuma getirerek fırça veya bıçak yardımıyla bütün pütürtüleri temizleyin.
 • İşkembenizi 3 veya 4 defa yıkayın.
Yukarıdaki işlemleri tamamladığınız taktirde işkembeniz her türlü kullanıma uygundur.

İşkembe ile Yapılan Yemek Tarifleri Nelerdir

 İşkembe kullanılarak yapılan yemeklerin sayısı oldukça fazladır. Bu yemekler sırasıyla:
 • Piliçli işkembe çorbası
 • Terbiyeli işkembe çorbası
 • Fırında işkembe kızartması
 • Yalancı işkembe çorbası(tavuk kullanılarak yapılır.)
 • Tavada işkembe
 • İşkembe çorbası
 • Nohutlu yoğurtlu işkembe çorbası
 • İşkembe dolması
 • İşkembeli bulgur pilavı
 • Limonlu havuçlu işkembe
 • Fasulyeli işkembe yahnisi
 • İşkembe köftesi
 • İşkembeli Yumurta
Yukarıda sıralamış olduğumuz işkembe ile yapılan yemeklerin bir kaçının tarifini verelim.

Piliçli İşkembe Çorbası Malzemeleri:
 • 1 çorba kaşığı zeytin yağı
 • 2 adet tavuk butu
 • 2 kaşık un
 • 1 fincan sirke
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşı toz biber
 Piliçli işkembe Çorbası Yapılışı

2 adet tavuk budunu bol suda haşlayınız. Ardından derileri ve etleri küçük küçük doğrayın. Ardından unu bir tencereye atarak yağ kullanmadan kavurun. ardından tavukları ve haşlama suyunu ilave edin. Kaynayıncaya kadar karıştırın.]]> Dana İşkembe https://www.iskembecorbasi.gen.tr/dana-iskembe.html Wed, 05 Dec 2018 10:39:29 +0000 Dana işkembe, İşkembe denildiği zaman insanın aklına gelen büyük baş hayvanın midesidir. Ancak bu bilgi yıllarca nesillere yanlış aktarılmıştır. Bir dananın midesi 4 odadan oluşur. Bu odaların ilki işkembedir. Otçul hayva Dana işkembe, İşkembe denildiği zaman insanın aklına gelen büyük baş hayvanın midesidir. Ancak bu bilgi yıllarca nesillere yanlış aktarılmıştır. Bir dananın midesi 4 odadan oluşur. Bu odaların ilki işkembedir. Otçul hayvanların yedikleri yemlerde bulunan selülozun sindirilmesi zor olduğu için hayvanın midesi 4 bölümden oluşur. 1. bölüm dananın işkembesidir. Bu bölümde sindirimin ilk everesi başlar ve bu evre sonucunda oluşan dışkı burada birikir. Bu sebepten dolayı dana işkembesi yemeklerde kullanmak için iyice temizlenmesi gerekir. 
Geçmişten beri Türk kültüründe bulunan sakatat yeme özelliği dana işkembesini Türk mutfağına kazandırmıştır. Türk mutfağı bu mükemmel lezzeti bünyesinde barındırmış ve Türk halkının damak tadına dana işkembesinin lezzeti yerleşmiştir. Bu lezzete aşinalığımız ise dana işkembesini bir çok yemekte kullanmamızı sağlamıştır. Ancak bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta dana işkembesinin nasıl temizlenmesi gerektiğidir. Eğer dana işkembesi düzgün temizlenmezse çok mikrobu içinde barındırdığı için çeşitli hastalıklara neden olur. Bu nedenden dolayı siz değerli okurlarımıza dana işkembe ile ilgili tarifimizi vermeden önce dana işkembenin nasıl temizlendiğini anlatmak daha doğru olacaktır.


Dana İşkembe Nasıl Temizlenir
 • Dana işkembesinin öncelikle bir kaba koyup ön ve arka yüzünü 3 ila 4 defa yıkayın.
 • İşkembeyi bir tencereye koyup suyun içinde dana işkembesi kaybolacak şekilde tencereyi su doldurunuz. Ardından elinizin dayana bileceği kadar ısıtın.
 • Dana işkembeniz ısınırken ara sıra alt üst edip her tarafının kaynadığından emin olun.
 • Dana işkembesi pütürtülü bir yapıya sahiptir. Bu pütürtüler soyulmaya başladığında dana işkembesini tencereden alın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu zamanın iyi takip edilmesidir. Eğer zamanında dana işkembesi ocaktan alınmaz ise işkembe haşlanacağından yapacağınız yemekte tam anlamıyla lezzet vermez.
 • Dana işkembesini düz bir tahta üzerine yatırıp pütürtüleri bıcak ve ya fırça yardımıyla iyice temizleyin.
 • Son olarak dana işkembenizi tekrar 3 ila 4 defa yıkayın.
Bu işlemleri tamamladıktan sonra dana işkembeniz tam anlamıyla bir yemekte kullanılacak kadar temizlenmiş olur. Temizleme işlemini tamamladıysanız artık dana işkembe çorbasının düdüklü tencere yardımıyla nasıl yapılacağını aşağıdaki tarifimizden öğrene bilirsiniz.

Dana İşkembe
Dana İşkembe Çorbası(Düdüklü Tencere)

Bu tarifi tercih etme sebebimiz düdüklü tencerenin ısı miktarı daha fazla olacağından dana işkembesinin daha steril olması sağlanmış olur.

Dana İşkembe Çorbası Malzemeleri
 • 1 kilogram dana işkembesi
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı yağ
 • 3 ila 4 diş sarımsak
 • 2 çay bardağı sirke
 • Kırmızı biber
 • Tuz
Dana İşkembe Çorbası Yapılışı

Düdüklü tencereye dana işkembesi suyun altında kalacak şekilde su doldurup 30-45 dakika arası haşlıyoruz. Düdüklü tencerede haşlama işlemi tamamlandıktan sonra dana işkembesini düdüklü tencereden alıp soğuması için dinlendiriyoruz. Düdüklü tencere kullanmayı bilmeyenler için hatırlatalım, düdüklü tencerenin kapağını hemen açmayalım patlayabilir. dikkat edilmesi gerekir. Dana işkembesi soğuduktan sonra ince ince kıyalım. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ayrı bir tencerede yağ ve unu pembeleşinceye kadar kavuralım. Üzerine hazırlamış olduğumuz dana işkembeyi ve haşlama suyunu ekleyerek iyice kaynatalım. Ayrı bir kapta sos için kırmızıbiber ve yağı kızdırıp sosumuzu hazırlayalım. Sarım saklı sirke ile servis edelim. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise as]]> İşkembe Çorbası Terbiyesi https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi-terbiyesi.html Thu, 06 Dec 2018 03:40:30 +0000 İşkembe çorbası terbiyesi, kolay ve az malzemeler ile yapılır. Özellikle kışın tercih edilen işkembe çorbasının besin değeri yüksektir. Aynı zamanda doyurucu olan bu çorbanın kalorisi de azdır. Diyet yapanlar İşkembe çorbası terbiyesi, kolay ve az malzemeler ile yapılır. Özellikle kışın tercih edilen işkembe çorbasının besin değeri yüksektir. Aynı zamanda doyurucu olan bu çorbanın kalorisi de azdır. Diyet yapanlar için önerilir. Gece atıştırmasını sevenler için az kalorili ve lezzeti yerinde olan bu çorba önerilir. Sabah kahvaltısında da tüketilebilir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerinin bolluğu sebebi ile vücuda enerji verir. Çocuklar için çok faydalıdır. Saklama koşulları diğer çorbalardan farksızdır. Pişirildikten sonra oda sıcaklığında 4 saat bekletilebilir. Yine pişmiş halde buzdolabında 1 gün boyunca bozulmadan bekleyebilir. Bu aşamada sizlere önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. İşkembeyi aldığınız yerin temizlik konusunda hassasiyetinden emin olmanız şarttır. Bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden alınız. 


İşkembe Çorbası Terbiyesi için malzemeler:
 •  2 çorba kaşığı un
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • ½ limon
İşkembe çorbası için malzemeler:
 • 1 kg temizlenmiş işkembe
 • 8 diş sarımsak
 • ½ sirke
 • 1.5 sıcak su
 • 4 çorba kaşığı un
 • 4 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
Hazırlanışı:
Temiz bir yerden alınan işkembelerin ön pişirme işlemine ilk adım olarak derin bir tencere temini İle işe başlayalım. Tencereye ilk olarak işkembeleri koyalım ve üzerine suyu ilave edelim. Pişme hususunda inatçı olan işkembelerin haşlanma aşaması yaklaşık 1 saattir. Harlı ateşte bir saat boyunca kaynatılan işkembeleri yumuşadıklarını anlayınca suyun içerisinden çıkartalım ve bir süre soğumaya bırakalım. Soğuma işleminin ardından bütün parçalar halinde olan işkembeleri minik küplerhalinde doğrayalım. Çorbanın ilk aşamasını böylece sonlandırmış oluyoruz. 

İşkembe Çorbası Terbiyesi
Derin bir tencerenin içerisine sıvı yağı koyalım ve ardından unu içerisine ekleyelim. Bu işlemin ardından unun rengi pembe bir renk alana dek kavuralım. Kavurma işlemi bitince tencereye suyu koyalım ve su kaynamadan içerisine işkembeleri ilave edelim. Haşlanma esnasında zaten pişmiş olan işkembelerin ikinci aşamada ki pişme süresi kısadır. 15 dakika pişirilen çorbanın diğer işlemleri için hazırlık aşamasına geçilebilir. Sarımsaklar havanda ya da rendede inceltildikten sonra sirke ile harmanlanır ve çorbaya ilave edilir. Çorbanın son aşaması olan terbiye kısmına geçebiliriz.

Derin bir kâsenin içerisine yarım limonun suyunu ve bir yumurtanın karısını koyalım, çırpma teli ile iyice çırpalım. Kâseye 2 yemek kaşığı unu ve yoğurdu da ilave ettikten sonra çırpmaya devam edelim. Terbiye iyice kıvam alınca tencere içerisinde bulunan çorbadan kepçe ile alıp terbiye kâsesinin içerisine dökelim. Bu işlemi kâse içerisinde bulunan terbiye de aynı ısıyı alana dek tekrarlayalım. Terbiyede aynı ısıya ulaşınca terbiyenin tamamını tencereye ilave edelim ve çorbayı 10 dakika daha pişirelim. Sunumu yaklaşmış olan işkembe çorbasını 10 dakika kadar dinlendirelim. Dinlenmiş ve ilk buharı çıkmış olan çorbanın tuzunu ilave edip karıştıralım. Servis kabına koyduğumuz çorbanın üzerine baharatlarını ilave edip servis edelim.
Afiyet olsun
]]>
İşkembe Kavurması https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-kavurmasi.html Thu, 06 Dec 2018 23:13:22 +0000 İşkembe kavurması; yeterli miktarda işkembenin pişirilmesi ve baharatlarla karıştırılmasıyla elde edilen; son derece pratik ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Diğer işkembe yemeklerini sevmeyen kişiler için işkembe kavurmas İşkembe kavurması; yeterli miktarda işkembenin pişirilmesi ve baharatlarla karıştırılmasıyla elde edilen; son derece pratik ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Diğer işkembe yemeklerini sevmeyen kişiler için işkembe kavurması; kesinlikle hafızalardaki tadı ve lezzeti değiştirecek niteliktedir. Yazının devamında da işkembe kavurması için gerekli malzemeler ve adım adım işkembe kavurması tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


İşkembe kavurması için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Yarım kilo işkembe (dana)
 • Bir tutam kekik
 • Bir tutam karabiber
 • Bir tutam tuz
 • 2 adet soğan
 • Bir tutam kırmızı pul biber
 • Bir tutam kimyon
İşkembe Kavurmasıİşkembe kavurması tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra işkembe kavurması tarifine başlanabilir. Fakat öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin işkembe kavurması tarifi için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; bir adet normal, bir adet düdüklü tencere ve bir adet tavanın şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır. 2 adet soğanın da çöplerinden ayıklanıp yıkanması ve yarım ay şeklinde doğranması gereklidir. Arından işkembenin de uygun bir kabın içerisinde tuzlanması ve oyulması gereklidir. Diğer malzemelerin de kolayca ulaşılabilecek şekilde etrafta bulundurulması yeterlidir.
 • Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra işkembe kavurması tarifinin ilk adımı uygulanır. Bu adımda işkembe hazırlanacaktır. Öncesinde tuzlanmış ve oyulmuş olan işkembe düdüklü tencereye konur. Üzerine biraz geçecek kadar ılık su ilave edilir ve düdüklü tencere kapatılarak kaynamaya bırakılır. Yeterince kaynadıktan sonra işkembe süzülür ve bu sefer normal tencereye alınarak üzerine yeni bir ılık su dökülerek pişmeye bırakılır. İşkembe istenen kıvama gelerek piştikten sonra tencereden alınır ve çok küçük olmayacak şekilde ufak parçalara dilimlenir. 
 • İkinci adım olarak sosun hazırlanmasıyla işkembe kavurması tarifine devam edilir. Önceden temin edilmiş olan tavaya yeterince sıvı yağ dökülür ve ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtisi gösterir göstermez dilimlenmiş olan soğanlar da bu tavaya atılır ve kavurma işlemi yapılır. Soğanlar kavrulma belirtisi olarak pembeleşince ocak kapatılır ve bir sonraki adıma geçilir.
 • Bu adımda işkembe kavurmasının hazırlanan kısımları uygun bir şekilde birleştirilecektir. Servisin yapılacağı kaba işkembeler alındıktan sonra içine kavrulmuş soğan ilave edilir. Ardından diğer tüm baharatlar da birer tutam eklendikten sonra bir süre karıştırılır ve işkembe kavurmasının son görüntüsü elde edilmiş olur.
 • Hazırlanan işkembe kavurması tabaklara konur ve servisi yapılır.
 • İşkembe kavurması tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
İşkembe Nasıl Temizlenir https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-nasil-temizlenir.html Fri, 07 Dec 2018 17:28:48 +0000 İşkembe Nasıl Temizlenir, İşkembe temizlemesi zahmetli olarak bilinmesinden dolayı hanımların bazen kollarını sıvaması gerekebilir. İşte sizi düşünüp bu sıkıntılardan kurtulmanız adına bundan sonra farklı d İşkembe Nasıl Temizlenir, İşkembe temizlemesi zahmetli olarak bilinmesinden dolayı hanımların bazen kollarını sıvaması gerekebilir. İşte sizi düşünüp bu sıkıntılardan kurtulmanız adına bundan sonra farklı damak zevklerini denemeye, çok faydalı bir o kadar da besleyici bu çorba çocuklar ve yaşlılar için bulunmaz bir nimet ve şifa kaynağı olacak. Çocuklarda kemik gelişimine yardımcı, yaşlılarda ise kemik yıkımına karşı adete bir iksir olacak. Osmanlı mutfağında çok yaygın kullanılan bu şifa kaynağı olan işkembe çorbasını gençlerimizin de bu nimeti bilmeleri gerekir. Aynı zamanda bu besin değeri yüksek yiyecekleri yemenin tüm faydalarını bilen ve anlayan bir çok da ev yapımı ile sağlıklı çorba hayranı da var. Sadece kemik gelişimi içinde değil aynı zamanda soğuk algınlığı, hazımsızlık, çeşitli mide rahatsızlıklarını gidererek vücuda kuvvet verir. Çorbaların birçok solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri vardır. İltihaplanmayı engelleyen çok güçlü bileşenler içerir. Doğru yapıldığı zaman usulüne göre içildiğinde bu şifa dolu güzelliklerinden faydalanmanız mümkün. Peki işkembe nasıl temizlenir ve çorbası nasıl yapılır. Şimdi hazırlığına geçebiliriz.

İşkembe Nasıl Temizlenir

İşkembe çorbası terbiye edilerek, veya sade olarak yapılır. İşkembe çorbası hazırlamak için işkembe iki kez haşlanır. İşkembe üzerinde bulunan kalıntıların ve kokusunun giderilmesi için ön haşlama yapılır. İşkembe temizleme işleminde ilk olarak yapılması gereken, işkembenin içini boşaltalım, önünün ve arkasının bol su ile en az 5-6 kez iyice yıkayalım. İşkembeyi temizlerken dikkat edilecek hususlardan biriside işkembeyi bir tencereye koyalım, sonrada tencerenin içerisine, işkembelerin üzerine çıkacak kadar su koyalım. Ardından tencereyi ocağa koyalım ve ısıtıp, elimizin dayanabileceği en son sıcaklığa getirelim. Daha sonra işkembeyi suyun içinde ısıtırken, bir kaç defa ters yüz edip, çevirelim. Bu arada, işkembenin kenarları soyulmaya başlayıp başlamadığına dikkat edelim. Şayet soyulma işlemi başladıysa, ocağın altını kapatalım. Daha sonra işkembeyi suyun içinden çıkartırken bir fırça ile, veya bıçak ile, işkembenin kenarlarını ve pütürlü olan her yerini temizleyelim. Sonra tekrar bol su ile, ortalama 5-6 kez yıkayalım. İşkembemiz artık kullanıma hazır demektir.

İşkembe Nasıl Temizlenir

İşkembe Çorbası;

Öncelikle yıkadığımız işkembeyi, bir tencereye yada düdüklüye koyalım. Ardından düdüklü tencereye işkembenin üstünü iki parmak geçecek kadar su koyalım. İçerisine 2 diş sarımsak, yarım limon ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim. Sonra altını az kısalım, bir buçuk ila iki saat arasında pişecek. İşkembe yumuşayana kadar haşlayalım. Düdüklü tenceremizin kapağını açalım, ancak hemen açmayalım patlar basınçtan, biraz dursun ondan sonra açalım. Açtıktan sonra pişip pişmediğine bakalım. Eğer piştiyse önceden kıymadıysak işkembeyi küp, küp, doğrayalım. İster sade, ister terbiyeli yapabilirsiniz. Terbiyesi için; Küçük bir kase alalım. İçerisine yumurta sarısı, un, yarım limon suyunu ve bir fincan kadar soğuk suyla karıştıralım. İşkembenin suyundan bir kepçe alıp, kasemize dökelim ve topak kalmayacak şekilde çırpalım. Hazırladığımız terbiyeyi yavaş yavaş, bir taraftan karıştırarak çorbamıza ekleyelim. Damak tadınıza uygun şekilde tuzu serpelim. Çorbamızı 6-7 dakika daha kaynatalım. Çorbamız kaynarken tereyağını ve pul biberi koyup yakalım. Sonra bu yağı çorbamıza ilave edelim. Ardından karıştırıp, ocağı kapatalım. Sarımsakları da havanda dövüp, üzüm sirkesi ile karıştıralım. İşkembe çorbamız hazırdır. Şimdi servis tabaklarımıza döküp, üzerine sarımsaklı sirkeyi gezdirelim.

Afiyet Olsun.

]]>
İşkembe Dolması https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-dolmasi.html Fri, 07 Dec 2018 17:48:59 +0000 İşkembe dolması; diğer dolma tarifleri kadar yaygın olarak bilinmeyen, biraz sönük kalmış bir dolma tarifidir. Yöresi tam olarak belli değildir; ülkemizin her yanında bilen kişilerce zaman zaman tercih edilen bir dolma çeşididir. İşkembe dolması; diğer dolma tarifleri kadar yaygın olarak bilinmeyen, biraz sönük kalmış bir dolma tarifidir. Yöresi tam olarak belli değildir; ülkemizin her yanında bilen kişilerce zaman zaman tercih edilen bir dolma çeşididir. Adından anlaşılacağı üzere doldurulacak malzeme olarak işkembenin kullanılmasıyla yapılır. Bu farkı dışında işkembe dolması tarifinde, diğer dolma tariflerinden farklı bir nokta hemen hemen hiç yoktur. Ayrıca işkembe dolması için gereken malzemeler de son derece sade ve kolay bulunabilecek cinstendir. Yani dar çevrelerce bilinmesine rağmen işkembe dolması; öyle sadece belirli kişilerin pişirebileceği çok spesifik bir tarif değildir. Bir kez bile olsa dolma pişirmiş herkesin rahatça başarabileceği bir tariftir. Yazının devamında da bu lezzetli ama keşfedilmemiş bir tat olan işkembe dolması için gerekli malzemelerden ve işkembe dolması tarifinin adım adım uygulanışından bahsedilmiştir.

İşkembe dolması için gerekli malzemeler:
 • 250-300 gram kıyma
 • Yarım kilo soğan
 • Yarım kilo pirinç
 • 2 adet işkembe
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 2 çay kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
İşkembe Dolmasıİşkembe dolması tarifinin hazırlanışı:
 • İşkembe dolması tarifine başlamak için ilk önce harçta kullanılacak bazı malzemelerin birtakım işlemlerden geçirilmesi ve harca uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için soğanlar dilimlenir ve dolmalık olarak kullanılabilecek şekilde ince ince kıyılır. Soğanlar haricinde ön hazırlık yapılması gereken başka bir malzeme yoktur. Soğan kesildikten sonra işkembe dolması tarifine başlanabilir.
 • İlk olarak işkembe dolması için gerekli harç hazırlanacaktır. Kıyma, pirinç, önceden kıyılmış soğanlar karıştırılarak yoğurma işlemine başlanır. Yoğurma sırasında soğanların ve pirincin kıymaya iyice yedirilmesi ve işkembe dolması harcının elden geldiğine homojen olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde işkembeler doldurulduğunda her biri aynı tatta olmayacak, işkembe dolması istenen lezzette olmayacaktır.
 • Kıyma-pirinç- soğan karışımı yukarıda anlatıldığı gibi özenli bir şekilde yoğrulduktan sonra önceden hazırlanmış olan tuz da bu harca eklenir ve yoğrulmaya devam edilir. Tuz da eşit olarak ve kıymanın her yerine aynı ölçüde dağılacak şekilde yoğrulmalıdır.
 • Tuzdan sonra salça da işkembe köftesi harcına eklenerek iyice yoğrulur.
 • İşkembe dolması harcı için tuz da eklendikten sonra son olarak karabiber de eklenerek aynı tuz eklendiğinde yapılanlar gibi işlemlerden geçirilir. Böylece işkembe dolması harcı hazırlanmıştır. Sıra, tarifin sonraki aşamalarına gelmiştir.
 • Sonraki aşamaya geçemk için ilk olarak işkembeler kare şeklinde parçalara kesilir. Parçaların çok büyük veya çok küçük olmadığı sürece büyüklüğünün önemi yoktur. Pişirmek için makul ölçülerde olması yeterlidir.
 • İşkembeler de kare şeklinde kesildikten sonra sıra içlerinin doldurulmasına gelmiştir. İlk aşamada hazırlanmış olan işkembe köftesi harcı kesinlen bu işkembelerin tam ortaların eşit büyüklükte parçalar halinde konur.
 • Harçlar konulduktan sonra işkembeler yufka toplar gibi kapatılır ve açık kısımları iğne, kürdan, vs. gereç yardımıyla tutularak kapalı kalmaları sağlanır. İşkembe dolmalarının kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde pişme sırasında sıkıntı olacak, işkembe dolmasının tadı bozulacaktır.
 • Bütün işkembeler bu şekilde hazırlandıktan sonra uygun bir tencereye dizilir. Diğer dolma tariflerinde olduğu gibi 2-3 parmağı geçmeyecek kadar su doldurulur ve bu suya da yeterli miktarda tuz ekilir.
 • Bu hazırlıklar da tamamlandıktan sonra işkembe dolması fırına verilir ve pişmeye bırakılır.
 • Piştikten sonra fırından alınan işkembe dolmalarının üzerine kimyon ekilir ve tabaklara konarak servis edilir.
 • İşkembe dolması tarifi tamamlanmıştır.
 • Afiyet olsun.
]]>
Yalancı İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/yalanci-iskembe-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 12:24:37 +0000 Yalancı işkembe çorbası, adı her ne kadar yalancıya çıkmış olsa da tadı gerçeğini aratmayacak niteliktedir. İşkembenin temizlenmesinin ve pişirilmesinin ne kadar zahmetli olduğunu yapan tüm hanımlar bilir. Ancak Yalancı işkembe çorbası, adı her ne kadar yalancıya çıkmış olsa da tadı gerçeğini aratmayacak niteliktedir. İşkembenin temizlenmesinin ve pişirilmesinin ne kadar zahmetli olduğunu yapan tüm hanımlar bilir. Ancak gerçek işkembe çorbasını hiç aratmayan yalancı işkembe çorbasının hazırlanış ve pişirilmiş süresi bir o kadar daha kısadır.

Yalancı İşkembe Çorba Malzemeler

 • 2 tane tavuk budu veya bir tane tavuk göğsü
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
 • 1 yemek kaşığı ay çiçek yağı
 • 5-6 su bardağı tavuk suyu
 • 1su bardağı normal su

Sosu İçin

 • 3-4 diş dövülmüş sarımsak
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 şeker kaşığı karabiber
 • 1 şeker kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı üzüm sirkesi
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
Yalancı İşkembe Çorbası

Üzeri İçin

 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Yalancı İşkembe Çorbası Yapılışı

Bu enfes çorbamızın yapılışına ilk önce tavuk butlarını haşlayarak başlayalım. Bunun için butları suyun altında iyice yıkayalım ve bir tencerenin içerisine alıp üzerini geçecek kadar su ilavesi yapıp pişmeye bırakalım. Tavuk butları pişerken suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar tuz ilavesi yapalım ve tencerenin kapağını kapatıp daha çabuk haşlanmasını sağlayalım. Yeteri kadar haşlanan tavuk butlarını tencerenin içerisinden alıp biraz soğuması için bir kenara kaldıralım. Butlar soğurken bizde çorbanın yapım aşamasına yavaş, yavaş geçelim ve ilk olarak uygun büyüklükte bir tencere alıp ocağın üzerine yerleştirelim.

Tencerenin içerisine yağ ilavesi yapalım ve yağ ısınınca un ilavesi yapıp sürekli karıştıralım. Un hafif şekilde kavrulunca ocağın altını biraz açalım ve unun üzerine bir kere de sıcak tavuk suyunu boca edip karıştıralım. Eğer kavrulan unun üzerine yavaş, yavaş tavuk suyunu ilave ederseniz un topaklanır ve açmak için blendr kullanmak durumunda kalırsınız. Buda size fazladan bulaşık çıkartır. Bir kerede boca ettiğimiz tavuk suyunun üzerine bir bardak da normal su ilavesi yapıp kaynamaya  bırakalım.

Ardından soğumuş olan tavuk butlarını elimizin altına çıkartalım ve etlerini parmak uçlarımız ile incecik olacak şekilde didikleyelim. Eğer işkembe çorbasını damar kısmından seviyor iseniz bu aşama da butları bir bıçak yardımıyla küp şeklinde doğrayıp hazırlayabilirsiniz. Damak zevkimize göre hazırladığımız etleri tencere de kaynayan suyun içerisine ilave edelim.

Çorbanın leziz sosunu hazırlamak için bir tane kase alalım ve içerisine dövülmüş sarımsakları, karabiberi, üzüm sirkesini, tuzu, yumurta sarısını ve limon suyunu ekleyip çırpalım. Hazırladığımız sosun içerisine çorbanın suyundan bir kepçe ilave edelim ve karıştırıp sosu çorbanın içerisine alalım. Sosu ile birleşen yalancı işkembe çorbasını bir iki dakika kadar ocağın üzerinde kaynatıp tencereyi ocağın üzerinden indirelim. Küçük bir sos tenceresi alıp içerisine tereyağı ilavesi yapalım ve yağı eritelim. Eriyen yağın içerisine kırmızı pul biberini serpiştirelim ve biberler rengini yağın içerisine verince çorbanın üzerine döküp bir iki karıştıralım. Yalancı işkembe çorbası hazır hale gelmiştir ve sıcak olarak sevdiklerimize sunum yapalım. Afiyet olsun...

]]>
Terbiyeli İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/terbiyeli-iskembe-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 19:39:25 +0000 Terbiyeli işkembe çorbası, işkembe severlerin favorileri arasındadır. Yaz veya kış mevsim fark etmeksizin tüketilebilen terbiyeli işkembe çorbası, oldukça da faydalıdır. Osmanlı mutfağına özgü bir lezzet olan t Terbiyeli işkembe çorbası, işkembe severlerin favorileri arasındadır. Yaz veya kış mevsim fark etmeksizin tüketilebilen terbiyeli işkembe çorbası, oldukça da faydalıdır. Osmanlı mutfağına özgü bir lezzet olan terbiyeli işkembe çorbası değerli çorba çeşitlerimiz arasında ilk sıralarda yer alır.

Terbiyeli İşkembe Çorbası Malzemeler

 • 1 kg temizlenmiş ve doğranmış işkembe
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 6-7 diş sarımsak
 • 2 tane limon

Terbiyesi İçin

 • 2 tane yumurta sarısı
 • 2 çorba kaşığı un
 • Yarım limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Sosu İçin

 • 1 çay bardağı sirke
 • 4 diş sarımsak
 • 1 limon suyu
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
Terbiyeli İşkembe Çorbası

Terbiyeli İşkembe Çorbası Yapılışı

Çorbanın pişeceği düdüklüğü tencereye yıkanmış ve küp doğranmış işkembeleri alalım  ve üzerine sıcak su ilavesi yapalım. Tencerenin içerisine kuru soğanı ikiye bölüp ilave edelim ve ocağın altını açıp pişmeye bırakalım. İşkembeler yarım saat kadar bu şekilde piştikten sonra içerisine bir tane limonu ikiye bölüp ilave edelim ve sarımsakları da tüm olacak şekilde ekleyip yarım saat kadar pişirelim. Toplam bir saat kadar işkembeler düdüklü tencere de piştikten sonra içerisinde bulunan limon, sarımsak ve soğan dilimleri alalım. Ardından ocağın altını kısık ateşe getirelim ve terbiyeyi hazırlama aşamasına geçelim. Bunun için terbiye malzemeleri geniş bir kabın içerisine alalım ve güzelce çırpalım. Terbiyenin içerisine yarım çay bardağı soğuk su ve yarım çay bardağı da çorbanın suyundan ilave edip karıştıralım. Ardından hazırlanmış terbiyeyi çorbanın içerisine alalım ve ilk 2 dakika çorbayı sürekli karıştırarak pişirelim. Terbiyeli işkembe çorbası, terbiyesi ile buluştuktan sonra sosunu hazırlamaya geçelim. Küçük bir sos tavası alalım ve içerisine yağı ilave edelim. Yağ ısınınca üzerine pul biberini dökelim ve ocağın altını kapatıp biraz soğumasını bekleyelim. Sos ılık hale gelince üzerine sirke, doğranmış sarımsak ve limon suyunu ilave edip tencerenin üzerine dökelim. Bütün işlemi bitmiş olan terbiyeli işkembe çorbasını sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun....

]]>
Balkabağı Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/balkabagi-corbasi.html Sun, 09 Dec 2018 02:36:23 +0000 Balkabağı çorbası sizlere değişik bir lezzet olarak gelebilir. Denemenizi tavsiye ettiğimiz bir çorbadır. Sonrasında sıkça yapacağınızı düşünüyoruz. Konuklarınıza gönül rahatlığı içerisinde, bu özel ç Balkabağı çorbası sizlere değişik bir lezzet olarak gelebilir. Denemenizi tavsiye ettiğimiz bir çorbadır. Sonrasında sıkça yapacağınızı düşünüyoruz. Konuklarınıza gönül rahatlığı içerisinde, bu özel çorbayı ikram edebilirsiniz. Şimdi hep birlikte çorbamızı hazırlamaya başlayalım.
Balkabağı çorbası için gerekli olan malzemeler

 • 600 gram temizlenmiş balkabağı
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 su bardağı süt
 • 2 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı krema
 • 3 tane defne yaprağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi
 • Tuz

Balkabağı Çorbası

Balkabağı çorbası yapım aşamaları

Temizlenmiş olan balkabağını, soğan, havuç ve patatesi istediğiniz gibi doğrayarak, tencerenin içerisine koyunuz.  Defne yapraklarını da bu aşamada ilave ediniz.Üzerini geçecek kadar su ilave ederek malzemeler yumuşayana kadar pişiriniz. Pişme işlemi bitince defne yapraklarını malzemenin içinden çıkararak, blender ile çırpmaya başlayınız. Malzemeniz pürüzsüz hale gelene kadar çırpmaya devam ediniz.  Ardından başka bir tencerede tereyağını eritiniz. Unu ilave ederek bir süre kavurunuz. Üzerine su ve sütü ilave edip, topaklanmaması için çırpıcı ile karıştırın.  Bu karışıma balkabağının olduğu karışımı ilave ediniz. Hep birlikte biraz daha kaynatıp, özleşmesini sağlayınız. Karışım çok koyu olduysa biraz su ilave edebilirsiniz. En son olarak krema ve Hindistan cevizini ilave ederek karıştırın. Artık balkabağı çorbası hazırdır. Kısa bir süre dinlendirerek, çorba kaselerinde sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Üzerine taze nane koyarak sunum yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Makarna Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/makarna-corbasi.html Sun, 09 Dec 2018 16:30:54 +0000 Makarna çorbası soğuk kış aylarında sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz sağlıklı ve besleyici olmasının yanı sıra nefis tadıyla içinizi ısıtacak bir çorba çeşididir. Makarna Çor Makarna çorbası soğuk kış aylarında sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz sağlıklı ve besleyici olmasının yanı sıra nefis tadıyla içinizi ısıtacak bir çorba çeşididir.

Makarna Çorbası İçin Malzemeler:

 • 2 adet orta boy patates
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 su bardağı küçük yüzük makarna
 • 1 çorba kaşığı domates çorbası
 • 1 çorba kaşığı margarin
 • 5-6 su bardağı tavuk veya et suyu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 adet limon
 • Yeteri kadar tuz

Makarna Çorbası

Makarna Çorbasının Hazırlanışı:

Makarna çorbası hazırlamak için çorba tencerenizi ocağa alın ve 1 çorba kaşığı margarin ilave edip eriterek başlayın. 1 adet kuru soğanın kabuklarını soyarak incecik kıyın ve tencereye ekleyip Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun. Üzerine 1 çorba kaşığı salça, 1 çay kaşığı kırmızı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber ve nane ekleyerek bir iki kez çevirip salçalı karışımı kavurun ve üzerine 2 adet patatesin kabuklarını soyarak küçük küpler şeklinde doğrayıp ilave edin. Tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika kadar patatesleri kısık ateşte kavurun ve üzerine 6 su bardağı kadar sıcak tavuk veya et suyu ilave ederek patatesler yumuşayıncaya kadar kaynatın.

Daha sonra yumuşayan patateslerin üzerine 1 su bardağı makarnayı ilave edin ve kaynamaya bırakın. Makarna pişince tencereyi ocaktan alın ve sıcak olarak üzerine limon suyu gezdirerek servis yapın. Afiyet olsun.

]]>
İşkembe Çorbası https://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe-corbasi.html Mon, 10 Dec 2018 05:19:02 +0000 İşkembe çorbası, dana etinin işkembe kısmından yapılan limonlu ve sarımsaklı bir çorbadır. Dünyanın bir çok mutfağında işkembe çorbası yapılır. Meksika da yapılan menudo çorbasına soğan, kekik,pul ve biber konur. Vietna İşkembe çorbası, dana etinin işkembe kısmından yapılan limonlu ve sarımsaklı bir çorbadır. Dünyanın bir çok mutfağında işkembe çorbası yapılır. Meksika da yapılan menudo çorbasına soğan, kekik,pul ve biber konur. Vietnam da yapılan işkembe çorbasına fesleğen ve fasulye filizleri konularak servis edilir.

Türkiye de yapılan işkembe çorbası Yunanistan, Makedonya, Romanya ülkelerinde yapılan işkembe çorbasına çok benzer. Türkiye de işkembe çorbasına milli bir çorba gözüyle bakılır.

İşkembe çorbası için malzemeler

 • 1 Kg İşkembe (temizlenmiş)
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 adet limon suyu
 • 1 fincan sirke
 • 3-5 diş sarımsak
 • tuz
 • kırmızı biber
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 4 diş sarımsak

İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası yapımı

1 kg temizlenmiş işkembeyi  bol suyla 5 dakika boyunca iyice yıkayın ve işkembenin temiz olmasına özen gösterin. Derin bir tencereye işkembeyi koyun ve işkembenin üzerinden 4 parmak kalığını geçecek şekilde su ilave edin. Yarım limonun suyunu sıkın ve 5 diş sarımsağı ekleyerek işkembe yumuşayıncaya kadar haşlayın. Limonu işkembeye tat versin diye, sarımsağı ise renginin solmaması için kullanıyoruz. İşkembe yaklaşık olarak yarım saat haşlandıktan sonra bir kaba alın ve küp şeker büyüklüğünde doğramaya başlayın. 

İşkembe suyunu süzgeçten geçirin ve kaynamak üzere orta ateşte pişirin. Bu arada işkembenin terbiyesini hazırlayın. İki yemek kaşığı un,1 adet limon suyu, 2 adet yumurta sarısı ve 2 kahve fincanı su ilave ederek pürüzsüz bir kıvam oluncaya kadar çırpın. Kıvamına geldikten sonra kaynamakta olan işkembe suyuna yavaş yavaş ilave edin ve karıştırarak dökün. Doğradığınız  işkembeleri karışıma ekleyerek 5 dakika boyunca kaynatın. 2-3 diş sarımsağı döverek ilave edin ve karıştırın. İşkembe çorbasını sıcak servis ediniz ve üzerine kırmızı biber ve tereyağ ilave edip yiyebilirsiniz. İşkembe çorbanız hazır. Afiyet olsun.

]]>